Wilamowiczanie wdzięczni za stulatkę

Alina Świeży-Sobel

publikacja 14.11.2014 22:21

Za sto lat działalności Zespołu Szkół im. św. Józefa Bilczewskiego mieszkańcy Wilamowic dziękowali podczas uroczystych obchodów jubileuszowych, które podsumowały też rozbudowę placówki.

W procesji z darami dyrektor szkoły Mariola Dylewska-Mitoraj W procesji z darami dyrektor szkoły Mariola Dylewska-Mitoraj
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył biskup Piotr Greger, który przypominał, że to  szkoła, tuż po rodzinie, pełni decydującą rolę w kształceniu i wychowaniu.

- To dzięki niej młode pokolenia mają możliwość pozyskiwania i pogłębiania wiedzy, zdobywania umiejętności życia w społeczeństwie oraz tworzenia przyszłości osadzonej w tradycji narodu, społeczeństwa i chrześcijaństwa - mówił bp Greger, zachęcając uczniów by wzięli sobie do serca tę myśl patrona, która umieszczona została na tablicy upamiętniającej stulecie: „Przyjaciele młodzi, uczcie się i nie marnujcie czasu ani teraz, ani nigdy w życiu…”.

Bezpośrednio po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli pod szkołę, gdzie bp Greger poświęcił wmurowaną przy wejściu tablicę z tymi słowami św. Bilczewskiego.

Do grona uczestników świętowania dołączyli wraz z kapłanami dekanatu wilamowickiego także goście: kard. Franciszek Macharski z Krakowa i kard. Marian Jaworski, który we Lwowie był następcą św. Bilczewskiego na urzędzie.

Były wspomnienia nauczycieli i uczniowskie prezentacje artystyczne. Przy wejściu do szkoły pamiątką setnych urodzin szkoły zostawała wmurowana tablica, na której wypisano myśl :

Jubileusz był także okazją, by wyrazić wdzięczność za zaangażowanie tak współczesnych jak i dawnych przyjaciół edukacji.

- Chcemy oddać hołd jednemu z najbardziej zasłużonych nauczycieli  w historii naszej szkoły - Józefowi Latosińskiemu, który wilamowickiej młodzieży przez 44 lata przekazywał wiedzę i budził ducha miłości do ojczyzny - przypominał podczas uroczystości poświęcenia nowego nagrobka tego pedagoga Jerzy Kubik, szef Komitetu Rozbudowy Szkoły. To był również jeden z punktów jubileuszowych obchodów.

Imponujące efekty rozpoczętej prawie 25 lat temu rozbudowy szkolnego gmachu można było zobaczyć porównując archiwalne zdjęcia i obecny kształt szkoły. Zainteresowanych nie brakowało: zaglądali do klas i pięknej sali gimnastycznej, oglądali wystawę regionalnych strojów, szkolnych pamiątek.

- To była moja klasa - słychać było co chwilę okrzyki wzruszenia i opowieści dorosłych. Historię stulecia opisuje wydana z okazji jubileuszu monografia szkoły. - Ta historia dotyczy większości obecnych tu dzisiaj - podkreślał ks. prał. Michał Boguta, proboszcz i dziekan wilamowicki.