Mniej czasu na tablet, więcej dla siebie!

ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 20.09.2014 12:31

Program duchowej formacji rodziny przedstawił bp Roman Pindel.

Mniej czasu na tablet, więcej dla siebie! Odnowienie przysięgi małżeńskiej ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość

Dwa tysiące uczestników diecezjalnej pielgrzymki rodzin wzięło udział w spotkaniu w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pątnicy spotkali się przy Pałacu Piłata - jednej z najstarszych kaplic w kompleksie tworzącym wpisane na listę zabytków UNESCO sanktuarium.

Dziadkowie, rodzice i dzieci - w pielgrzymce uczestniczyły bowiem rodziny wielopokoleniowe - przeszli trasę liczącą ponad półtora kilometra i pokonali ponadstumetrową różnicę wzniesień, jaka dzieli Pałac Piłata i Golgotę.

Diecezjalną pielgrzymkę rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej zorganizował Wydział Duszpasterstwa Rodzin, z pomocą duszpasterzy i rodzin z dekanatów: oświęcimskiego, osieckiego i łodygowickiego.

Po odprawieniu Drogi Krzyżowej pątnicy zebrali się na Placu Rajskim - rozległym skwerze rozpościerającym się przed wejściem do kalwaryjskiej bazyliki. Mszy św. dla pątników przewodniczył bp Roman Pindel. Eucharystię tę na polowym ołtarzu koncelebrowało blisko stu księży z Podbeskidzia. Liturgię upiększyła schola młodzieżowa.

- 2 lutego 1949 roku przed tym obrazem moi rodzice brali ślub - bp Roman Pindel podzielił się z pielgrzymami wspomnieniami rodzinnymi.

Ordynariusz bielsko-żywiecki wezwał uczestników pielgrzymki, by swoje życie budowali na skale Chrystusa, Kościoła, dobrych tradycji i rodzinnych obrzędów. Przypomniał rodzinom ewangelię o budowaniu na skale. - W 2010 roku na sąsiedniej górze, w Lanckoronie, ludzie nie spodziewali się tragedii, źle zbudowali domy, które wskutek ulewnego deszczu zsunęły się ze zbocza i rozsypały - mówił. - To wyraźny obraz tego, co mówi Jezus. Ale jego przypowieść nie jest instrukcją, jak budować domy, lecz pouczeniem, jak żyć. Chcemy budować na skale, na słowie Boga. Chcemy liczyć się z tym, co przekazuje Kościół, co stanowi rytuał, sakrament, zwyczaj, gest.

Ksiądz biskup wezwał również wiernych do troski o pojednanie i zaapelował o czas nawzajem dla siebie, ważniejszy, niż czas spędzony przed telewizorem, komputerem, ze smartfonem czy tabletem w ręku.

Zachęcał ponadto pielgrzymów do korzystania z kierownictwa duchowego, do znalezienia kapłana, który nie tylko udzieli rozgrzeszenia, ale pomoże także wzrastać w wierze. Wskazał Ewangelię jako wzorzec odbudowywania relacji z bliźnimi.

Dopełnieniem liturgii słowa było odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Małżonkowie uczestniczący w pielgrzymce chwycili się za ręce i patrząc sobie w oczy, za księdzem biskupem powtórzyli słowa małżeńskiego przyrzeczenia miłości i wierności.

Na zakończenie Mszy św. pracownicy Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin podziękowali za dwadzieścia dwa lata pracy dotychczasowego opiekuna ks. Franciszka Płonki. Uczestnicy pielgrzymki poznali także nowego dyrektora kurialnego Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, ks. Tomasza Gorczyńskiego. Błogosławieństwo poprzedziła modlitwa ojca świętego za rodziny, którą odmówił bp Roman Pindel.

Po błogosławieństwie pielgrzymi wysłuchali koncertu orkiestry dętej. Krótki piknik zakończył diecezjalny zjazd rodzin w Kalwarii. Choć pogoda była mglista i pochmurna, to jednak nie padało, więc pielgrzymi bez przeszkód mogli nawiedzić miejsca kultu należące do kalwaryjskiego sanktuarium. Po Eucharystii wielu rodzinom udało się jeszcze, mimo dużej liczby pątników, wejść na chwilę krótkiej modlitwy do kaplicy cudownego obrazu.

Mniej czasu na tablet, więcej dla siebie!   Dróżki Męki Pańskiej rozpoczęły kalwaryjską pielgrzymkę rodzin ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość

Pierwszą Drogę Krzyżową odprawiono na Kalwaryjskich Dróżkach w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 1608 roku. Od tej pory co roku tysiące pielgrzymów z całego świata modlą się w Kalwarii Zebrzydowskiej, rozważając śmierć Chrystusa. Szczególnym uznaniem i wyjątkowo licznym udziałem pątników cieszą się Misteria Męki Pańskiej w Wielkim Tygodniu. Nie mniejsze tłumy wiernych przybywają tutaj na kilkudniowe uroczystości upamiętniające Wniebowzięcie Matki Bożej.

Oprócz Drogi Krzyżowej, której odprawienie zajmuje niespełna dwie godziny, w Kalwarii można także przejść Dróżki Pana Jezusa i Dróżki Matki Bożej. Odprawienie związanych z nimi nabożeństw ku czci Chrystusa i Maryi zajmuje aż pięć godzin. Dróżki Pana Jezusa obejmują łącznie 28 stacji w 24 obiektach. Dróżki Matki Bożej liczą 24 stacje w 21 obiektach; połowa z nich jest wspólna z Dróżkami Pana Jezusa.

Pielgrzymka rodzin diecezji bielsko-żywieckiej do Kalwarii Zebrzydowskiej odbywa się po raz siódmy.

O tegorocznej pielgrzymce rodzin diecezji bielsko-żywieckiej do Kalwarii pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

Galerię zdjęć z wcześniejszych pielgrzymek rodzin do Kalwarii można obejrzeć TUTAJ.