Już czekamy na Światowe Dni Młodzieży!

Urszula Rogólska

publikacja 14.09.2014 08:15

Przyjechali z całej diecezji. 2,5 tys. młodych ciałem i duchem, razem z ponad setką księży przybyło do żywieckiego amfiteatru pod Grojcem, by zacząć kolejny etap przygotowań do ŚDM Kraków 2016.

Wolontariusze, którzy już przygotowują sie do ŚDM w Krakowie z bp. Piotrem Gregerem i ks. Piotrem Hoffmannem Wolontariusze, którzy już przygotowują sie do ŚDM w Krakowie z bp. Piotrem Gregerem i ks. Piotrem Hoffmannem
Urszula Rogólska /Foto Gość

Takiego wydarzenia w nowym amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu jeszcze nie było! Na scenie stanął ołtarz. Nad nim - dekoracja z obrazem Jezusa Miłosiernego w centrum. A przy ołtarzu - duży krzyż i replika rzymskiej ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

Od kilku lat, we wrześniu, dzieci i młodzież z ruchów, stowarzyszeń i wspólnot ze wszystkich parafii diecezji, a także członkowie Ruchu Światło-Życie i jej rodzinnej gałęzi - Domowego Kościoła, spotykali się w sanktuarium hałcnowskim na inauguracji kolejnych lat swojej formacji.

W tym roku było inaczej - duszpasterze z Diecezjalnego Centrum ŚDM razem z władzami Żywca zaprosili ich do nowego miejsca - amfiteatru pod Grojcem. A inauguracja roku formacyjnego stała się jednocześnie kolejnym wielkim wydarzeniem, przez które bielsko-żywiecka młodzież przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w 2016 roku i na przyjęcie w naszej diecezji około 10 tys. młodych z całego świata. Nim pojadą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem, w parafiach naszej diecezji spędzą pięć dni.

Młodzi ciałem i duchem nie zawiedli! W amfiteatrze, który jest w stanie pomieścić prawie 2,5 tys. osób trudno było o puste miejsce! Spotkanie rozpoczęła Msza św. sprawowana przez ponad stu kapłanów pod przewodnictwem biskupa Piotra Gregera.

W homilii ksiądz biskup mówił o swojej wielkiej nadziei, że to spotkanie - "wspólna modlitwa i świadectwo życia we wszystkich obszarach codzienności, przyniesie z pomocą Bożej łaski liczne, trwałe, duchowe owoce".

Przywołując słowa George’a Weigela, amerykańskiego publicysty o tym, iż powodem kryzysu katolicyzmu w Europie jest fakt, że ludzie Kościoła "przestali wierzyć z pasją i przekonaniem, zagubili pierwotną radość z faktu obecności Pana Boga i w konsekwencji zaczęli szukać szczęścia gdzie indziej”, podkreślił, że odnowa wiary przyjdzie spoza formalnych struktur życia katolickiego oraz z ruchów odnowy i nowych form katolickiej wspólnoty.

Bielsko-żywiecka młodzież czeka już na swoich rówieśników z całego świata   Bielsko-żywiecka młodzież czeka już na swoich rówieśników z całego świata
Urszula Rogólska /Foto Gość
Przypominając hasło, które będzie towarzyszyć ŚDM w 2016 roku - "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7), zaprosił do poznawania postaci świętych związanych z Krakowem, którym miłosierdzie było szczególnie bliskie - m.in. św. Faustyny, św. Angeli Truszkowskiej, św. Brata Alberta, św. Rafała Kalinowskiego i św. Jana Pawła II.

Wskazał też na były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu - "w nieludzkim świecie, pozbawionym miłosierdzia szczególną potrzebą chwili staje się odnalezienie tego ewangelicznego szlaku, by wytrwale nim wędrować".

W temacie miłosierdzia, nie zabrakło konkretnej propozycji księdza biskupa dla młodych - zaprosił ich do tworzenia i aktywnego działania w ramach szkolnych kół Caritas, a także diakonii miłosierdzia. W tym kontekście bp Greger wspomniał parafię Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na bielskim Osiedlu Karpackim, gdzie był wikarym 25 lat temu. Młodzi ludzie odnaleźli wówczas w parafii kilkadziesiąt osób - chorych, samotnych, niepełnosprawnych - które w samotności spędzały każdy dzień, nie wychodząc z domu. Ruszyli im z pomocą, ustalili dyżury, by pomóc w opiece, nauce, zakupach.

Na zakończenie Eucharystii, ksiądz biskup udzielił specjalnego błogosławieństwa czwórce nowych animatorów Ruchu Światło-Życie.

Czterdziestka pierwszych wolontariuszy, którzy już zgłosili się do pracy w czasie ŚDM (i w czasie wakacji przeszli szkolenie w kierowaniu ruchem drogowym), wręczyła biskupowi Gregerowi koszulkę z logo ŚDM. Zauważalni - w pomarańczowych koszulkach - już w czasie spotkania pomagali wszystkim, którzy przybywali do amfiteatru. To było dla nich też pierwsze tak duże przedsięwzięcie po szkoleniu.

Po Eucharystii był czas na wspólne gry, zabawy i tańce, posilenie się przysmakami z grilla. Następnie dla wszystkich - z koncertem ewangelizacyjnym - wystąpił zespół Anti Babylon System. Muzycy zaprezentowali m.in. utwór "8 Błogosławieństw", który już niedługo będzie oficjalnie ogłoszony bielsko-żywieckim hymnem ŚDM.

Sobotnie spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu i Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Ze swoimi duszpasterzami przybyli młodzi z całej diecezji   Ze swoimi duszpasterzami przybyli młodzi z całej diecezji
Urszula Rogólska /Foto Gość
Jak podkreśla ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny koordynator ŚDM, dziś najważniejsze są przygotowania duchowe. Duszpasterze młodzieży poszczególnych dekanatów, razem z młodzieżą, zapraszają na comiesięczne spotkania modlitewne. Od 1 do 15 marca w diecezji bielsko-żywieckiej będą peregrynować znaki ŚDM - krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

Równolegle, w parafiach rozpoczną się przygotowania do przyjęcia 10 tys. gości. Już dziś zgłaszają się grupy z Francji, Niemiec, a nawet Kolumbii.

W czasie odwiedzin kolędowych księża będą zachęcać do przyjmowania młodych w rodzinach, a tym samym uda się ustalić liczbę osób, które w danej parafii zostaną przyjęte.

Dla wszystkich diecezjalne centrum przygotowuje słowniczki przydatnych zwrotów i wyrażeń w językach narodów, które przyjadą w Beskidy.

Obszerna relacja ze spotkania, a także plany związane z przygotowaniami do ŚDM w naszej diecezji - w papierowym "Gościu" nr 38 (ss. IV-V).