Przez żołądek (i ucho) do serca

Urszula Rogólska

publikacja 11.06.2014 16:48

Najpierw uczta dla ucha, a potem - dla podniebienia! Chórzyści ATH i uczniowie bielskiego „gastronoma” razem pomagali budowie hospicjum.

Chórzyści ATH wystąpili na rzecz budowy Hospicjum św. Jana Pawła II Chórzyści ATH wystąpili na rzecz budowy Hospicjum św. Jana Pawła II
Urszula Rogólska /GN

Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej pod dyrekcją Jana Borowskiego, od lat udowadnia, że śpiew chóralny może poruszyć każde serce, a nawet... z poczuciem humoru sprowokować do zainteresowania naukami ścisłymi! Tak było podczas charytatywnego koncertu, jaki chór przygotował w kościele Trójcy Przenajświętszej na rzecz budowy stacjonarnego Hospicjum św. Jana Pawła II. Postaje ono dzięki staraniom Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego.

Chórzyści wraz z solistami - Anną Leśniewską (sopran) i Pawłem Seligmanem (organy) - wykonali utwory kompozytorów różnych epok. Muzyczną niespodzianką była ich gra na... napełnionych wodą kieliszkach! Przejmująca cisza i uśmiechy na ustach publiczności, która słuchała cichego dźwięku wydobywającego się z kieliszków, towarzyszyły niezwykłemu wykonaniu fragmentu koncertu.

Występ chóru był pomysłem uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej. Słów wdzięczności pod ich adresem nie szczędzili obecni na koncercie: Grażyna Chorąży i ks. Piotr Schora - inicjatorzy budowy hospicjum oraz ks. Józef Oleszko, proboszcz parafii. Podkreślali, że ich działania uwrażliwiają mieszkańców miasta na potrzeby ludzi ciężko chorych.

Był to już trzeci koncert, na który zaprosili uczniowie szkoły, która jest uczestnikiem programu "Pola Nadziei" prowadzonego przez SSH od 10 lat. Szkoła bierze w nim udział od samego początku. Osobą, która zaangażowała uczniów i nauczycieli do działań na rzecz osób w terminalnym okresie choroby była śp. pani Barbara Wyskiel.

Po koncercie, przy wyjściu z kościoła każdy mógł złożyć datek na rzecz budowy i... poczęstować się ciasteczkami przygotowanymi przez uczniów.

Jak poinformowali Grażyna Chorąży i ks. Piotr Schora, w budowanym hospicjum trwają prace wykończeniowe. W dużej mierze mają one szansę na swój finał jeszcze w tym roku, dzięki mieszkańcom miasta, którzy głosowali, by 1,9 mln zł z budżetu obywatelskiego przeznaczyć na budowę hospicjum. Przed hospicjum jednak kolejne poważne wydatki - wyposażenie obiektu. Dzięki ks. Pawłowi Anweilerowi, biskupowi diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, hospicjum otrzymało już 20 specjalistycznych łóżek.