Najlepsze baranki - z Bystrzańskiej!

Urszula Rogólska

publikacja 14.04.2014 20:45

Uczestnicy zajęć w Ośrodku Wspierania Rodziny w Bielsku-Białej ​przygotowali kiermasz swoich prac. Dochód przeznaczą na bieżącą działalność - m.in. bezpłatne warsztaty artystyczne i kulinarne dla wszystkich.

Najlepsze baranki - z Bystrzańskiej! Wielkanocne wypieki i mnóstwo misternie wykonanych ozdób świątecznych czekało na wszystkich, którzy chcieli wesprzeć działaność Ośrodka Wspierania Rodziny Urszula Rogólska /GN

Piernikowe baranki w lukrze, babki klasyczne i w kształcie zajączków, pisanki, koszyczki wykonane najróżniejszymi technikami plastycznymi i drobiazgi, które mogą stać się ozdobą każdego świątecznego domu. Wszystko to można było zakupić dziś w czasie kiermaszu wielkanocnego, jaki przygotowali wolontariusze i  uczestnicy zajęć w Ośrodku Wspierania Rodziny przy ul. Bystrzańskiej 55c w Bielsku-Białej.

Każda osoba, która dziś odwiedziła ośrodek, została ugoszczona przez wolontariuszy słodkim poczęstunkiem. Każdy mógł także zasięgnąć szczegółowych informacji o codziennej działalności placówki i jej ofercie. A jest w czym wybierać! To zarówno różnorakie warsztaty artystyczne, krawieckie, kulinarne, zajęcia komputerowe, a także zajecia edukacyjne dla dorosłych. A wśród nich "Szkoła dla rodziców" mających dzieci w wieku od 5 do kilkunastu lat.

- "Szkoła dla rodziców", to cykl dziewięciu spotkań warsztatowych dla wszystkich mam i ojców, którzy chcą pogłębić, ocieplić swoje relacje z dziećmi, rozwinąć umiejętności komunikacji z nimi, lepiej poradzić sobie z wyzwaniami, trudnościami i zapobiec błędom wychowawczym - tłumaczy Anna Turyna, psycholog, coach "Rodzicielstwa Bliskości". W czasie warsztatów rodzice uczą się m.in. jak słuchać, a nie tylko słyszeć dziecko, jak konsekwentnie, ale z szacunkiem wyrażać oczekiwania i ograniczenia, jak motywować dziecko do współpracy, do samodzielności, jak akceptować i nazywać uczucia.

W ośrodku ruszyły także warsztaty "Krainy bliskości - czyli jak wychować szczęśliwego i otwartego na świat człowieka". Zajęcia są nowością w ośrodku. To propozycja dla osób, które są, bądź planują być rodzicami - dla tych, którzy zastanawiają się jak wspierać rozwój swojego dziecka, jak dbać o to, żeby miało poczucie, że jest kochane, a świat w którym żyje ciekawym i pozytywnym miejscem.

Od stycznia w ośrodku swoje miejsce znalazła jeszcze jedna wyjątkowa wspólnota ludzi - samopomocowa grupa wsparcia dla rodziców adopcyjnych. Spotykają się w pierwszą i drugą środę miesiąca o godz. 17.30.

- Z ramienia naszego stowarzyszenia nad spotkaniami czuwa Maria Szlagura, ale w grupie tej nie ma lidera prowadzącego - mówi Grażyna Gębala, szefowa OWR. - Rodzice sami decydują o jakich sprawach chcą rozmawiać. Zauważamy wielką potrzebę istnienia takich spotkań. Tym serdeczniej zapraszamy wszystkich, którzy szukają wsparcia, odpowiedzi na swoje pytania, problemy w takiej grupie.

Trwają także comiesięczne spotkania tematyczne z dr Wiesławą Szcześniak - pediatrą. W każdy trzeci poniedziałek o 16.30 dr Szcześniak prowadzi wykłady na tematy medyczne nurtujące rodziców.

- Przychodzą do nas osoby z różnym doświadczeniem. Niektórzy - pierwszy raz i wydaje się im, że nie mają żadnych talentów. A wychodzą z własnoręcznie wykonaną pracą artystyczną - mówi Grażyna Gębala.

Wśród uczestniczek zajęć są m.in. osoby bezrobotne. - Dziękuję za ten ośrodek. Kiedy człowiek straci pracę, siedzi w domu i ponosi kolejne porażki w poszukiwaniach nowego zatrudnienia, wpada w dół - mówi jedna z nich. - Przychodzę tutaj i mogę zapomnieć o tym zmartwieniu. Uczę się czegoś nowego, mogę odreagować, pobyć w towarzystwie wspaniałych ludzi, rozmawiać o tym, co dla mnie ważne.

Ważnym elementem działalności ośrodka są zajęcia dla osób powyżej 60. roku życia. Tak się złożyło, że to osoby w tym wieku są trzonem grupy uczestników spacerów z kijkami - Nordic Walkingu. Nie trzeba mieć własnych kijków - można wypożyczyć je na miejscu. Widząc zaangażowanie seniorów, w ośrodku zrodził się nowy projekt gimnastyki dla nich. Logopeda, poprowadzi także zajęcia usprawniające pamięć osób starszych.

Wszystkie zajęcia prowadzone są nieodpłatnie. - Większość uczestników naszych zajęć to osoby borykające się z problemami materialnymi. Utrzymujemy się z darowizn i jednego procenta - mówi Grażyna Gębala. - Nie jest nam łatwo. Cieszymy się z każdego wsparcia, które są w stanie nam udzielić nasi dobroczyńcy i uczestnicy zajęć. I zapraszamy do nas wszystkich, którzy chcieliby pomóc naszą działalność.

Szczegóły o zajęciach pod numerem telefonu: 33 810 12 55.