Iskra i Miserykordyna na drogę do Krakowa

Urszula Rogólska

publikacja 13.04.2014 21:25

Przyjechali ze wszystkich zakątków diecezji. W bielskiej katedrze św. Mikołaja, w łączności z papieżem Franciszkiem, młodzi świętowali z biskupami i swoimi duszpasterzami dekanalnymi.

Iskra i Miserykordyna na drogę do Krakowa Liderzy idei ŚDM w dekanatach odebrali od biskupa Romana Pindla tekst Orędzia papieża Franciszka na ŚDM 2014, repliki Krzyża i Ikony ŚDM, "Miserykordynę" i latarnię ze światłem "Iskry Miłosierdzia" Urszula Rogólska /GN

Tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży obchodzony w kościołach lokalnych w Niedzielę Palmową jest pierwszym przed spotkaniem w 2016 roku w Krakowie.

Towarzyszyły mu słowa pierwszego z Ośmiu Błogosławieństw: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie" (Mt 5,3). Razem z młodzieżą w Bielsku-Białej byli księża biskupi - bp Roman Pindel i bp Piotr Greger.

Bielsko-żywiecka młodzież rozpoczęła wspólne świętowanie przed kościołem Trójcy Przenajświętszej, gdzie ich rówieśnicy przypomnieli historię najważniejszych symboli ŚDM - Krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, które przed 30 laty podarował młodym papież Jan Paweł II. Stąd w procesji wyruszyli do katedry św. Mikołaja, gdzie uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej.

W homilii, nawiązując do Liturgii Słowa, biskup Roman Pindel zapraszał, by wołanie do Jezusa: "Hosanna - wybawże nas!", dotarło do serc młodych i stało się najbardziej radosnym orędziem na drodze wędrówki przez pustynię pokus na której upadamy, kiedy w naszych czynach brakuje miłosierdzia; na drogę, na której brakuje odwagi w wyznawaniu wiary.

W czasie Eucharystii ksiądz biskup uroczyście zawierzył Matce Bożej dzieło przygotowań do ŚDM, a szczególnie ojca świętego Franciszka i młodzież świata. Odczytał również dekret powołujący Diecezjalne Centrum ŚDM i wręczył dekrety kapłanom w nim posługującym. Natomiast młodzi z poszczególnych centrów dekanalnych otrzymali specjalne błogosławieństwo posłania - stają się bowiem liderami i animatorami idei ŚDM w swoim środowisku lokalnym.

Z rąk księdza biskupa odebrali także symbole, które będą pomagać w dobrym duchowym przygotowaniu do ŚDM - repliki znaków Światowych Dni Młodzieży - Krzyża i Ikony, latarnie z "Iskrą Miłosierdzia”, tekst Orędzia Papieża Franciszka na ŚDM 2014, dokument powołania Dekanalnego Centrum ŚDM oraz “Miserykordynę”, która ma być zachętą do polecania Bogu dzieła przygotowań przez odmawianie Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Natomiast "Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia", którą przekazano najpierw młodym 30 marca w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, powędruje z katedry do polskich parafii. Każdy będzie mógł zabrać ten płomień do swego domu i rodziny.

- Chcemy, żeby ta szczególna "Iskra" dotarła do jak najszerszego grona osób, by przy niej zgromadziły się całe rodziny i odmówiły modlitwę Jana Pawła II, w której prosił o miłosierdzie "dla nas i całego świata"; by także tą modlitwą wypraszać potrzebne łaski dla Ojca świętego Franciszka, organizatorów Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 oraz młodzieży świata - mówili młodzi.

W czasie Mszy św. składali także ofiary, które zostaną przeznaczone na projekt "Bilet dla Brata" - dofinansowanie udziału młodzieży z: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu, w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Na zakończenie młodzież podziękowała za wieloletnią posługę diecezjalnemu duszpasterzowi ks. Józefowi Oleszce oraz moderatorowi Ruchu Światło Życie - ks. Marcinowi Aleksemu. Ich następcami zostali - odpowiednio - ks. Piotr Hoffmann i ks. Ryszard Piętka.

Odczytanie przez ks. Józefa Oleszkę telegramu do papieża Franciszka i uroczyste błogosławieństwo biskupa Romana Pindla zakończyło bielskie spotkanie młodych.