Przyłęków

Ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 26.03.2014 13:40

Uroczystość ozdobienia łaskami słynącego wizerunku koronami biskupimi odbędzie się w sobotę 24 maja o 15.00 w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych - poinformował kustosz sanktuarium ks. Leszek Leś, salezjanin.

Przyłęków Figura Wspomożycielki Wiernych w Przyłękowie otrzyma biskupie korony. salezjanie.pl

Stosowny dekret w tej sprawie wydał 24 września ubiegłego roku pierwszy ordynariusz bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Zaś aktu koronacji dokona jego następca bp Roman Pindel. W ten sposób Przyłęków oficjalnie dołączy do elitarnego grona sanktuariów Maryjnych Żywiecczyzny.

W leżącym tuż obok Rychwałdzie czczony jest obraz Matki Bożej, pół wieku temu ozdobiony - w obecności Prymasa Stefana Wyszyńskiego i abp. Karola Wojtyły - papieskimi koronami. Nieco dalej znajduje się Rajcza. Czcią wiernych cieszy się znajdująca się w tutejszym kościele kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kościół nosi tytuł sanktuarium diecezjalnego, a czczony wizerunek określa się mianem Pani Kazimierzowskiej, jako iż ma być darem przekazanym żywieckim góralom przez samego króla Jana Kazimierza.

Wierni z Żywiecczyzny upodobali sobie również Jasną Górkę - sanktuarium we wschodniej części regionu, które terytorialnie przynależąc do parafii w Ślemieniu, znajduje się już na terenie archidiecezji krakowskiej.

Przyłęków   Kościół "Nad Dołkiem" jest miejscem licznych pielgrzymek. salezjanie.pl Historia przyłękowskiego sanktuarium sięga ostatniego dwudziestolecia XIX wieku. Wówczas to na niewielkiej polanie „Nad Dołkiem” Matka Boska przyśniła się Wojciechowi Stefce, strapionemu tajemniczą chorobą ukochanej córki. W miejscu wskazanym przez Madonnę natrafił na źródełko, z którego woda przywróciła zdrowie Stefkównie.

Właściwości lecznicze źródła okazały się skuteczne także dla wielu dotkniętych cierpieniem, którzy z ufnością zaczęli przybywać „Nad Dołek”, by się modlić. Wkrótce rozpoczęto budowę kaplicy, do której 102 lata temu zakupiono figurę Madonny z berłem i Dzieciątkiem na ręku, wzorowaną na turyńskim wizerunku Wspomożycielki Wiernych.

Przyłęków był wówczas częścią parafii w Żywcu. Zakup okazał się proroczy, gdyż 60 lat temu do Przyłękowa sprowadzono księży salezjanów, apostołów kultu wpomożycielki wiernych. Niespełna 30 lat temu powstała tutaj samodzielna parafia.

Przyłęków przyciąga pątników pięknem swojego położenia. Do sanktuarium prowadzi kilometrowy szlak - asfaltowy, choć bardzo stromy - z którego rozciąga się widok na Kotlinę Żywiecką. Wzdłuż rozmieszczono stacje Drogi Krzyżowej.

Szczególnym powodzeniem cieszą się nabożeństwa ku czci Wspomożycielki Wiernych odprawiane w przyłękowskim sanktuarium 24 dnia każdego miesiąca od kwietnia do września, zawsze o 18.00.

Tegorocznym spotkaniom modlitewnym towarzyszyć będzie modlitwa w intencjach koronacji, biskupa Romana Pindla i pozostałych pasterzy diecezji, o nowe powołania do służby w kościele oraz za dobrodziejów sanktuarium i przybywających tu pielgrzymów.

Sanktuarium w Przyłękowie nie jest jedynym, nad którym pieczę sprawują księża salezjanie. Pod ich opieką jest także sanktuarium w Szczyrku na Górce, z kopią obrazu jasnogórskiego ozdobioną koronami papieskimi oraz diecezjalnym sanktuarium Wspomożycielki Wiernych w Oświęcimiu.