Bp Roman w niezwykłej szopce - do niedzieli!

Urszula Rogólska

publikacja 01.02.2014 18:04

Jeszcze tylko do niedzieli - 2 lutego - można oglądać niezwykłą szopkę zbudowaną w kościele św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej na Osiedlu Polskich Skrzydeł.

Bp Roman w niezwykłej szopce - do niedzieli! Bp Roman Pindel, postaci z Betlejem i... Bielsko-Biała - w szopce na Osiedlu Polskich Skrzydeł Urszula Rogólska /GN

- Trzeba stanąć tak mniej więcej pośrodku, wtedy wszystko ruszy! - śmieje się ks. Grzegorz Strządała, patrząc na oglądających szopkę, którzy zastanawiają się czy pociągi na dworcu naprawdę jeżdżą, czy kolejka na Szyndzielnię będzie uruchomiona, czy rzemieślnicy zaczną ochoczo pracować.

Od września zeszłego roku ponad 30 osób spędzało długie popołudnia i wieczory z nożyczkami, nożykami, farbami, klejem i innymi potrzebnymi narzędziami w rękach. Dzięki  nim, w Wigilię Narodzenia Pańskiego parafianie i goście odwiedzający kościół św. Pawła, zobaczyli niezwykły widok - ponad 30 budynków i miejsc charakterystycznych dla Bielska-Białej nad... betlejemską stajenką. 6 stycznia razem z Trzema Królami w szopce pojawiła się jeszcze jedna postać... biskup Roman Pindel, który tego dnia przyjął święcenia biskupie w katedrze św. Mikołaja!

- A figurka nie wygląda bardziej jak Papież? - dzielę się wątpliwościami z konstruktorami szopki.

- Nie, nie! W żadnym wypadku - proszę spojrzeć na pastorał! - wyjaśniają.

No tak. Papieski pastorał ma kształt krzyża. Ten na pewno jest biskupi.

Szopkę można oglądać w kaplicy kościoła (po prawej stronie od ołtarza) - do niedzieli 2 lutego.

Monumentalna konstrukcja od kilku lat wzbogaca się w nowe elementy. Aktualnie można w niej odnaleźć ponad 30 budowli. Są wśród nich: parafialny kościół św. Pawła, katedra św. Mikołaja, Teatr Polski, Zamek Sułkowskich, Ratusz, Poczta Główna, główny dworzec kolejowy, zachodnia pierzeja Rynku, kamienica na rogu Rynku, kamienica Karola Kałuży, Patria, kamienica Hermana Lindera - (tam gdzie kawiarnia "Delicje"), kamienica Eichhorna ("Mimoza"), Dom Kultury Włókniarzy, kamienica Mikscha przy Placu Żwirki i Wigury, kamienica Scholza, hotel President, dom kolejarzy, kamienica Burdy przy u. 11 Listopada, budynek Straży Pożarnej w Białej, kamienica Goździkowskiej, kamienica Rosta (Biblioteka Pedagogiczna), Studio Filmów Rysunkowych, Szpital Ogólny im. Edmunda Wojtyły, a także bloki Osiedla Polskich Skrzydeł i domy jednorodzinne z terenu parafii.

Tuż przy szopce - w języku polski i angielskim (bo kościół odwiedzają także obcokrajowcy) zamieszczono informację wyjaśniającą symbolikę poszczególnych elementów:

Tak Bóg umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. J 3,16

Wyznajemy, że Jezus Chrystus jest prawdziwie Synem Bożym. Został zrodzony w Miłości Boga Ojca. Ta sama Miłość Boża jest źródłem naszego istnienia i zbawienia. Bóg stworzył nas z miłości, a gdy popełniliśmy grzech, posłał Swojego Syna, aby wykupił nasze grzechy przez Swoją śmierć.

Prawdę o Miłości Bożej wyraża serce na suficie. Ta Miłość istniała najpierw, dlatego też to serce wyeksponowane w iluminacji jest jako pierwsze. W tym sercu jest miejsce dla każdego z nas, co zaznaczone jest małymi sercami zatopionymi w Bożej Miłości.

Syn Boży, choć zrodzony z Maryi, nadal jest złączony z Ojcem. To właśnie Dziecię Jezus szczególnie objawia Miłość Ojca na ziemi. Choć wzgardzone do pozycji ubogiego żłobu, właśnie to miejsce czyni szczególnym miejscem emanowania dobroci Ojca. Dlatego samo siano również przybiera kształt serca.

Ci, którzy poznali Jezusa i uwierzyli Mu, stają się przekazicielami Miłości Bożej wobec świata. W najbliższym kręgu są reprezentanci „uBogiej Drogi” z tegorocznych Rorat, oraz przedstawiciele tych, którzy wpatrują się w ich wzór, uczestnicy adwentowego przygotowania.

Miłość od Syna Bożego przenika w ten świat, w nasze środowisko, w nasze miasto, pomiędzy nasze zajęcia i zwykłą codzienność.

Szopka BBP 2013
Xiadz Grzegorz