Wierny słuchacz Apostoła Narodów

Alina Świeży-Sobel

publikacja 03.12.2013 09:20

Postać i pisma św. Pawła to temat, do którego szczególnie chętnie sięgał ks. prof. Roman Pindel. Wskazują na to zarówno jego liczne publikacje, jak i tematy wygłaszanych wykładów.

Pisma Pawłowe i jego apostolska działalność to temt licznych prac ks. prof. Romana Pindla Pisma Pawłowe i jego apostolska działalność to temt licznych prac ks. prof. Romana Pindla
Alina ŚwieżySobel

Bogactwo tematów myśli i życia św. Pawła to temat książek i artykułów, a także wygłaszanych do różnych gremiów wykładów i sesji formacyjnych, wygłaszanych przez ks. prof. Pindla do kleryków w seminarium, teologów, a także do studentów świeckich uczelni.

Owocem tych studiów są między innymi książki: „Aby zrozumieć Pawła: wprowadzenie i wdrożenie w lekturę Listów Pawłowych” ukazało się w 1999 roku. W kolejnych latach wydane zostały między innymi: „Od ewangelizacji do wspólnoty: komentarz do Pierwszego Listu do Koryntian (2000), „W obronie prawdy Ewangelii: analiza literacko-retoryczna Ga 1, 11 -2, 21” (2001), „Poznać Pawła Apostoła: lektura wybranych fragmentów Dziejów Apostolskich i Listów św. Pawła” (2008).

W opublikowanym w 2011 roku tomie studiów "Analecta Cracoviensia" ks. prof. Pindel opublikował artykuł omawiający literackie inspiracje postacią św. Pawła, zatytułowany: "Jak współcześni poeci interpretują nawrócenie Szawła? Narracja Dziejów Apostolskich i Wirkungsgeschichte". Omawia w nim m.in. twórczość Kazimiery Iłłakowiczówny, Anny Kamieńskiej, Romana Brandstaettera, Jana Turnaua, ks. Janusza St. Pasierba.

- Lektura Biblii jest fascynującą przygodą poznawania coraz lepiej Boga, Jego zamiarów i Jego słowa. Jest to też najzdrowszy pokarm, jakim możemy żywić naszą wiarę, umacniać naszą nadzieję i karmić miłość - pisał ks. prof. Pindel, zachęcając do czytania...

O aktualności Pawła Apostoła dla Kościoła 21. wieku mówił też podczas wykładu dla katechetów naszej diecezji w 2008 roku, wskazując na podobieństwo sytuacji wierzących we współczesnym świecie do tej, jakiej doświadczali pierwsi chrześcijanie.

Przestrzegał jednak przed bezmyślnym powielaniem rozstrzygnięć i decyzji Apostoła Narodów, zachęcając raczej do naśladownictwa jego relacji z Panem Jezusem.

- Apostoł podejmował problemy podobne do tych, które stają dzisiaj przed Kościołem nad Wisłą czy Sołą. Chciejmy przyjrzeć się, jak to czynił: twórczo, odważnie i z zaufaniem, że to Chrystus: Założyciel i Pan Kościoła, najlepiej troszczy się o jego sprawy - apelował wówczas do słuchaczy. - Paweł, określany jako "gigant ewangelizacji", zawstydza nas, tworzących Kościół 21. wieku, przede wszystkim swoją niezmordowaną żarliwością w ewangelizacji - zwłaszcza gdy podejmujemy tak modny dzisiaj dialog ze światem, w którym brakuje nam przekonania do własnej wiary. Paweł zawstydza nas n ie tylko wtedy, gdy bardziej podkreślamy dialog z innymi religiami niż głoszenie prawdy o jedynym Zbawicielu Jezusie Chrystusie, ale jeszcze bardziej, gdy nie tylko nie idziemy do narodów pogańskich, ale nie potrafimy pozyskać dla wiary kolejnego pokolenia tych dzieci, które mają przecież chrześcijańskich rodziców.