Niech się dzieci uczą

Urszula Rogólska

publikacja 13.11.2013 01:16

Usłyszeć "Murzynka Bambo" w gwarze cieszyńskiej to nie lada gratka! Dzięki pani Wandzie Mider, w ustrońskiej Czytelni Katolickiej wierszyk usłyszeli uczestnicy 13. Dni Klemensowych.

Niech się dzieci uczą Wanda Mider - honorowy członek stowarzyszenia "Czytelnia Katolicka" w Ustroniu Urszula Rogólska /GN

Kiedy kilkuletnie dziewczynki: Julka i Zuza kończyły swoje recytacje słowami: "Ten wiersz napisała moja babcia Wandzia Mider", uczestnicy inauguracyjnego spotkania 13. Dni Klemensowych zgotowali im prawdziwą owację. Dziewczynki recytowały poezję w gwarze cieszyńskiej - bo tak najczęściej pisze ich babcia.

12 listopada ustroniacy byli świadkami wręczenia Wandzie Mider - jednej z najbardziej znanych mieszkanek miasta, poetce i gawędziarce - honorowego członkostwa stowarzyszenia "Czytelnia Katolicka".

- To osobowość znana chyba wszystkim ustroniakom - mówił ks. kan. Antoni Sapota, proboszcz parafii i prezes stowarzyszenia. - Znana także dzięki swojej poezji. Niemalże wszystkie uroczystości w mieście są okraszone jej poezją. Recytujemy ją w kościele, w domu kultury "Prażakówka" i prywatnie w domach. Bo niejeden mieszkaniec Ustronia prosił panią Wandę o napisanie osobistych winszowań dla najbliższych z różnorakich okazji. A ona potrafi napisać o każdym.

Tytuł przyznano poetce: "W dowód uznania - za promowanie wartości chrześcijańskich oraz kultywowanie piękna gwary cieszyńskiej w poezji i prozie".

W laudacji dedykowanej Wandzie Mider, Maria Nowak mówiła o jej wielkiej wrażliwości na codzienność zwykłych ludzi - zwłaszcza opuszczonych, cierpiących, poszukujących - ale także jej ogromne poczucie humoru i dystans do siebie.

W czasie ustrońskiego spotkania, pani Wandzie towarzyszyło kilka pokoleń jej rodziny. Wnuczki i córka Anna recytowały jej poezję, a młodzi przedstawiciele rodu zaprezentowali koncert gitarowy.

Spotkanie z rodziną pani Wandy wpisuje się także w motto Dni Klemensowych, które już tradycyjnie poprzedzają uroczystość odpustową parafii św. Klemensa w Ustroniu. A mottem są słowa z listu św. Klemensa, papieża - patrona: "Niech dzieci nasze uczestniczą w wychowaniu w Chrystusie. Niech się uczą, jak ogromną ma siłę wobec Boga pokora, ile może w Bogu czysta miłość”.

Tytuły honorowego członka ustrońskiej Czytelni Katolickiej są nadawane od 2008 roku. Dotychczas wyróżniono nimi następujące osobowości:

2008 -  Maria Gatnar-Guzy - malarka i Michał Bożek - właściciel Wytwórni Wód Mineralnych "Ustronianka" i filantrop

2009 - Renata Ciszewska - kierownik artystyczny i choreograf Estrady Regionalnej "Równica"

2010 - biskup Tadeusz Rakoczy i Danuta Koenig - naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki ustrońskiego Urzędu Miasta

2011 - prof. Ryszard Demel - światowej sławy witrażysta i malarz oraz kpt. rezerwy Bolesław Szczepanik

2012 - Chór "Ave"

2013 - Wanda Mider - poetka i gawędziarka

W czasie drugiej części spotkania Andrzej Georg przedstawił efekty swojej pracy badawczej na temat: "Cyrylo-metodiańskiej chrystianizacji Śląska Cieszyńskiego". Praca powstała z inspiracji ks. Sapoty. Skąd patronat świętego papieża Klemensa dla parafii?  Badacz dowodzi, że Ustroń mógł się znaleźć się na szlaku chrześcijańskiej misji cyrylo-metodiańskiej i stąd ten nieczęsto spotykany tytuł parafii i kościoła.

Spotkanie stało się także okazją do gratulacji dla prelegenta - dzień wcześniej, 11 listopada Andrzej Georg został laureatem Srebrnej Cieszynianki. Laur przyznały mu władze Ustronia.

W programie 13. Dni Klemensowych jeszcze: 14 listopada prof. Kazimierz Wiech zaprezentuje wystawę - "Cmentarz Łyczakowski w fotografii"; 15 listopada w kościele wystąpi chór "Sonata" z Kalet z koncertem "W hołdzie św. Klemensowi", a 16 listopada - także w kościele - wystąpi Szczepan Cieślak z koncertem organowym.

W czasie spotkań  dzieci parafii będą proponowały własnoręcznie wykonane ozdoby i maskotki, a zysk z ich sprzedaży chcą przeznaczyć na pomoc choremu koledze i potrzeby wspólnoty Dzieci Maryi.