Ksiądz ze Srebrną Cieszynianką

Urszula Rogólska

publikacja 12.11.2013 23:44

Samorządy Ziemi Cieszyńskiej przyznały laury Srebrnej Cieszynianki zasłużonym mieszkańcom. Gmina Istebna wyróżniła ks. Jerzego Palarczyka - emerytowanego proboszcza parafii w Jaworzynce.

Ksiądz ze Srebrną Cieszynianką Gmina Istebna wytypowała ks. prałata Jerzego Palarczyka do nagrody Srebrnej Cieszynianki Urszula Rogólska /GN

Piętnaście Cieszynianek, wyjątkowych Laurów Ziemi Cieszyńskiej - trzynaście srebrnych, przyznanych przez gminy powiatu cieszyńskiego, jedną - przez powiat oraz jedną złotą - honorową Cieszyniankę - wręczono podczas uroczystej sesji rad samorządów Ziemi Cieszyńskiej, w dniu Święta Niepodległości.

Gala tradycyjnie odbyła się 11 listopada w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie.

Powiatową Cieszyniankę otrzymał Karol Franek - inicjator i współzałożyciel Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Złotą, honorową - Adam Makowicz, wywodzący się z Ustronia światowej sławy pianista i kompozytor jazzowy.

Natomiast laury Srebrnych Cieszynianek za 2013 rok przyznane przez poszczególne gminy odebrali (w nawiasie nazwa gminy, która wytypowała laureata):

- Krystyna Podżorska (Brenna),

- Alojzy Strządała (Chybie),

- Ryszard Mazur (Cieszyn),

- Gustaw Cieślar (Dębowiec),

- Witold Pieńkowski (Goleszów),

- Aurelia Mikuła (Hażlach),

- ks. Jerzy Palarczyk (Istebna),

- ks. Władysław Wantulok (Jaworze),

- Jan Chmiel (Skoczów),

- Barbara Żerdka (Strumień),

- Andrzej Georg (Ustroń),

- Wiktor Buczek (Wisła),

- Przemysław Lose (Zebrzydowice).

Z wyróżnienia szczególnie dumni są mieszkańcy Jaworzynki - w gronie tegorocznych laureatów znalazł się były proboszcz ich parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła - ks. Jerzy Palarczyk.

Ksiądz laureat urodził się 27 czerwca 1939 r. w Cieszynie. Święceń kapłańskich udzielił mu biskup Herbert Bednorz 5 czerwca 1966 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Ks. Palarczyk był wikariuszem w Miasteczku Śląskim, Skoczowie, Chorzowie, Mikołowie, Suchej Górze i w Bieruniu Nowym. W styczniu 1981 r. został proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wodzisławiu Śląskim. Wybudował tam probostwo i dom katechetyczny.

20 września 1984 r. biskup Bednorz skierował go do Jaworzynki. Nowy proboszcz zatroszczył się o dobro materialne wspólnoty: m.in. dokończył budowę domu katechetycznego, wybudował kaplicę Królowej Pokoju na Zapasiekach. Dzięki jego wielkiej życzliwości w parafii na swoich rekolekcjach gościła tu młodzież oazowa i wielu innych wspólnot z archidiecezji katowickiej i diecezji bielsko-żywieckiej.

Ale wielką troska księdza laureata był i jest każdy człowiek, którego spotykał, a także tradycja, zwyczaje i dzieje Ziemi Cieszyńskiej i górali śląskich. To dzięki jego zachętom, dziś niemal każdy mieszkaniec Jaworzynki z dumą nosi swój strój regionalny - zwłaszcza podczas ważnych uroczystości rodzinnych, kościelnych czy państwowych.

Szczera i gorliwa modlitwa to też cechy, które wyróżniają księdza laureata. Kiedy w czerwcu tego roku przyjechał do parafii pochodzący stąd misjonarz - biskup Wiesław Krótki, by odprawić swoją biskupią Mszę św. prymicyjną, podkreślał, że jest przekonany, iż to właśnie ksiądz prałat przyczynił się do tego wyróżnienia dla Kościoła "na krańcu Polski" - tam, gdzie granice Polski, Słowacji i Czech. Biskup Krótki wspominał wtedy: "Kiedy w lutym przyszła wiadomość o nominacji, zadzwoniłem do księdza proboszcza, a on z ogromną radością mi powiedział: - Ojcze biskupie, myśmy się modlili w twojej intencji każdego dnia! Zażartowałem: - To wymodliliście! To wasza wina!".

W 2004 ks. Palarczyk został diecezjalnym duszpasterzem rolników. W tym roku ksiądz prałat przeszedł na emeryturę.