Rok dla biskupa Śniegonia

Alina Świeży-Sobel

publikacja 15.10.2013 10:10

W Cieszynie uroczystą Eucharystią w kościele św. Jerzego zainaugurowano obchody Roku bp. Franciszka Śniegonia. Przy tym kościele pochowany został wybitny kapłan.

Eucharystia koncelebrowana przez kapłanów dekanatu cieszyńskiego pod przewodnictwem bp. Tadeusza Rakoczego Eucharystia koncelebrowana przez kapłanów dekanatu cieszyńskiego pod przewodnictwem bp. Tadeusza Rakoczego
Alina Świeży-Sobel /GN

W tym roku mija 130 lat od przyjęcia sakry biskupiej przez ks. Franciszka Śniegonia, generalnego wikariusza biskupa wrocławskiego, reprezentującego władzę kościelna na terenie Generalnego Wikariatu dla austriackiej części Śląska Cieszyńskiego. Z tej okazji bp Tadeusz Rakoczy ogłosił Rok bp. Śniegonia, który będzie sposobnością do przybliżenia postaci kapłana współczesnym.

Jak przypomniał proboszcz ks. prał. Stefan Sputek, do liczącej sobie sześć wieków świątyni z pewnością przychodził tutejszy rodak, św. Melchior Grodziecki, a później także urodzony 2 października 1809 r. ks. Franciszek Śniegoń, od 30 września 1883 r. biskup pomocniczy diecezji wrocławskiej i wikariusz generalny dla Śląska Cieszyńskiego, znany ze swej samarytańskiej postawy wobec potrzebujących i cierpiących. Nominacja przez papieża Leona XIII pierwszego cieszyńskiego biskupa była upragnionym przez wiernych potwierdzeniem rangi katolickiej administracji kościelnej w austriackiej części diecezji wrocławskiej, dlatego też uroczystość konsekracji była wielkim świętem dla katolików z Cieszyna i całego regionu.

Bp Śniegoń pomagał biednym, troszczył się o dzieci i młodzież, konsekrował świątynie, m.in. w Dziedzicach i Pierśćcu, udzielał sakramentu bierzmowania.

- Przy współudziale biskupa Śniegonia założono w Cieszynie: Polski Dom Katolicki, Śląskie Towarzystwo Prasowe im. św. Jadwigi, które wydawało „Gwiazdkę Cieszyńską”, oraz Związek Śląskich Katolików. Dziękujemy za wszystko, czego on dokonał – mówił w homilii bp Tadeusz Rakoczy, charakteryzując pasterską posługę bp. Śniegonia i wskazując na znaczenie tego dziedzictwa dla współczesnego rozwoju wiary.

W ciągu tego roku w szkołach przeprowadzone będą katechezy poświęcone bp. Śniegoniowi, a we wszystkich kościołach i kaplicach Cieszyna, w tym także za Olzą, będą głoszone homilie związane z jego duchowym dorobkiem. Zakończeniem tych obchodów odbędzie się w kościele św. Marii Magdaleny, gdzie 130 lat temu miała miejsce konsekracja biskupia.

W kwietniu przyszłego roku na Uniwersytecie Śląskim odbędzie się organizowana pod kierunkiem ks. prof. Józefa Budniaka konferencja naukowa poświęcona bp. Śniegoniowi.