Biegali w Zabrzegu...

Alina Świeży-Sobel

publikacja 09.10.2013 23:20

Na zabrzeskim stadionie LKS "Sokół" odbył się organizowany już po raz siódmy Biegowy Memoriał Henryka Puzonia oraz Bieg Koroną Jeziora Goczałkowickiego.

Bieg Koroną Jeziora Goczałkowickiego kończył się na stadionie w Zabrzegu Bieg Koroną Jeziora Goczałkowickiego kończył się na stadionie w Zabrzegu
Alina Świeży-Sobel /GN

To impreza upamiętniająca wspaniałego działacza sportowego, trenera i nauczyciela, zmarłego w tym miejscu w 2006 r. podczas zajęć z młodzieżą.

Na starcie stanęło ponad 620 biegaczy z trzech państw, 56 klubów, szkół i miejscowości. - To kolejny nasz rekord. Wystartowało 626 osób. To więcej niż w poprzednich edycjach - mówi Piotr Fender, dyrektor biegu.

Pobiegli na różnych dystansach. Najmłodsi mieli zaledwie 2-4 latka i pokonywali 300 metrów, a dorośli docierali do mety po pokonaniu 10,5 km, przebiegając część trasy w malowniczej okolicy Jeziora Goczałkowickiego. W zespołowej klasyfikacji Memoriału pierwsze miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Zabrzegu, przed biegaczami z SP nr 3 i SP nr 2 z Czechowic-Dziedzic.

Wśród dorosłych uczestników Międzynarodowego Biegu Koroną Jeziora Goczałkowickiego w kategorii open zwycięzcą już po raz drugi okazał się Andrzej Starżyński z Ukrainy. - Przyjaciele podpowiedzieli mi, żeby zainteresować się tym biegiem i rzeczywiście wspaniale się tu biega, a okolica jest naprawdę piękna - mówił uśmiechnięty zwycięzca tuż po zejściu z podium.

Gratulacje odebrali zarówno ci najmłodsi adepci biegania, jak i wytrwale biegnący mimo ukończonych w tym roku 79 lat Roman Chomicki z Bielska-Białej, najstarszy uczestnik biegu.

Ceremonię dekoracji zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych poprowadził drugi dyrektor biegu - Mateusz Pisarek.

Sylwetka patrona Memoriału

Henryk Puzoń urodził się 25 lipca 1954 roku. Już od dzieciństwa okazywał swoje zainteresowanie sportem i turystyką. Ukończył studia na AWF w Katowicach. Został nauczycielem w Szkole w Zabrzegu, gdzie pracował do ostatnich dni swego życia. Swoją pracą przyciągał rzesze młodzieży do uprawiania sportu, a zwłaszcza lekkiej atletyki, którą sam trenował uczestnicząc w różnego typu zawodach lekkoatletycznych, a także maratonach i biegach ulicznych na terenie całego kraju.

Poprowadził swoich uczniów do licznych sukcesów sportowych, zaszczepiając w nich zamiłowanie do uprawiania różnych dyscyplin. Dopełnieniem systematycznych treningów były organizowane przez niego dla młodzieży obozy sportowe i rekreacyjne w różnych miejscach kraju.

Od 2004 roku prowadził zgrupowanie w ramach programu PZLA "Sportowe Wakacje", Był twórcą Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego Zabrzeg, w którym pracował jako prezes i trener, a zawodnicy odnosili liczne sukcesy.

Włączył się też w organizowane w Zabrzegu lekkoatletyczne diecezjalne spartakiady dla służby liturgicznej diecezji bielsko-żywieckiej - o Puchar Biskupa Tadeusza Rakoczego. W 2006 roku zmarł prowadząc trening z młodzieżą.

Współorganizatorami imprezy, która jest hołdem dla jego sportowej postawy i zaangażowania, są: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Młodzieżowa Rada Miasta w Czechowicach-Dziedzicach, Ludowy Uczniowski Klub Sportowy w Zabrzegu, Zespół Szkół im. ks. Józefa Londzina w Zabrzegu, Stowarzyszenie „Przyjazny Zabrzeg im. ks. Józefa Londzina”, LKS "Sokół" Zabrzeg i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach.