Odprowadzają ich na drugi brzeg

Urszula Rogólska

publikacja 06.10.2013 00:06

Cieszyńskie Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty od 15 lat pomaga chorym terminalnie w ich domach. Wolontariusze, podopieczni i dobrodzieje, spotkali się razem 5 października.

Odprowadzają ich na drugi brzeg Założyciele i przyjaciele cieszyńskiego hospicjum spotkali się w ratuszu na obchodach 15-lecia swojego stowarzyszenia Urszula Rogólska /GN

W czasie 15 lat było ich około 60, pomogli ponad 500 osobom z całego Śląska Cieszyńskiego, będącym w terminalnym stanie choroby, głównie nowotworowej. Opiekują się także 19 dzieci osieroconych przez zmarłych opiekunów. 5 października - we wspomnienie Apostołki Bożego Miłosierdzia św. Faustyny Kowalskiej - wolontariusze domowego Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie obchodzili swoje 15-lecie.

Byli z nimi ci, z których inicjatywy powstała ta szczególna wspólnota ekumeniczna, byli podopieczni, dobrodzieje i przyjaciele.

Rocznicowe spotkanie rozpoczęła Msza święta we franciszkańskim kościele Krzyża Świętego pod przewodnictwem ks. prał. Henryka Satławy, proboszcza parafii św. Marii Magdaleny, koncelebrowana przez ks. Zdzisława Tomzińskiego, dyrektora Archidiecezjalnego Domu Hospicyjnego bł. Jana Pawła II w Katowicach, i ojca Symplicjusza Sobczyka OFM, który od 10 lat jest kapelanem Stowarzyszenia "Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty".

- Spotykamy się w dniu, w którym Kościół wspomina św. Faustynę. To taki znak, który daje Pan Bóg, bo przecież w hospicjum pracują ludzie, którzy także niosą ludzkie miłosierdzie i wiadomość o Bożym miłosierdziu chorym, najbardziej potrzebującym - mówił ks. Satława, dziękując wolontariuszom za ich posługę. - Wiem dobrze, jak bardzo chorzy wyczekują na was, na waszą miłość i wytrwałość. Wy jesteście tymi ostatnimi, którzy odprawiają ich na drugi brzeg, do domu Ojca. To wasza ogromna rola i zadanie, które wzięliście na siebie - piękny i wspaniały dar.

W homilii o. Symplicjusz Sobczyk także dziękował wolontariuszom, z którymi on sam również odwiedza chorych. - Są ludzie, którzy nierzadko niezauważalnie, anonimowo pochylają się nad chorymi, nieraz zostawiając własną rodzinę - mówił kapelan hospicjum. - Jakież to piękne, że są ludzie, którzy nie patrzą na jednostkę chorobową, na punkty NFZ, ale idą i świadczą miłosierdzie. Żeby zrozumieć, co to znaczy iść - nie jako humanista, nie jako altruista - do drugiego człowieka, trzeba stać się prostaczkiem. Bo właśnie zwykli, prości ludzie otrzymują światło Ducha Świętego, który podpowiada, jak wziąć jarzmo Chrystusa, jak przemieniać lęki i smutki.

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do cieszyńskiego ratusza. Tu był czas na podziękowania i życzenia dla wolontariuszy od władz miasta z burmistrzem Mieczysławem Szczurkiem na czele oraz przedstawicieli władz powiatowych i posłów na Sejm.

O codzienności hospicjum, które pomaga chorym w ich domach, opowiadała prezes Dorota Kania. - Zawsze pamiętamy o naszych chorych, także tych, którzy już odeszli. Odwiedzamy ich groby, pamiętamy, żeby zadzwonić do ich rodzin. Staramy się je wspierać; pomagamy osieroconym dzieciom - mówiła D. Kania, dziękując także władzom miasta i sponsorom za życzliwość i przychylność dla działalności wolontariuszy.

Dla wszystkich wystąpili ze swoim koncertem młodzi artyści - saksofonistka Maria Gmyrek i harfista Wojciech Trefon.

Natomiast ks. Zdzisław Tomziński dzielił się ze wszystkimi swoim świadectwem o "roli wolontariusza w społeczności lokalnej". Podkreślał, że każdy posiada jakiś talent, którym może służyć we wspólnocie hospicjum - mówił o studencie, który grał na skrzypcach w hospicjum podczas odwiedzin kapelana u chorych, o młodym człowieku, który uczył ich grać w karty, o innym, który przynosił do szpitala swój laptop, żeby chorym pokazać swoje zdjęcia z bajkowej Chorwacji.

- Najważniejsza cecha wolontariusza to chcieć po prostu być przy chorym, czasem nawet nie wypowiadając ani słowa - mówił ks. Tomziński.

Uroczystość stała się także okazją do podziękowań dla wolontariuszy i sponsorów, ale szczególnie - za wieloletnią posługę wśród chorych - dla byłego prezesa i założyciela cieszyńskiej wspólnoty hospicyjnej - dr. Tadeusza Niwińskiego. Na stanowisku szefa stowarzyszenia zastąpiła go Dorota Kania, na co dzień katechetka w cieszyńskim LO im. M. Kopernika.