Święty arcybiskup patronem Wilamowic

Alina Świeży-Sobel

publikacja 05.10.2013 08:27

Wybitny syn tego miasta - św. abp Józef Bilczewski - zostanie dziś ogłoszony jego patronem. - Ta chwila na zawsze zapisze się w naszej historii - nie ma wątpliwości Marian Trela, burmistrz Wilamowic.

Wizerunek św. Józefa Bilczewskiego, poświęcony dziś w jego sanktuarium, trafi do sali sesji Rady Miejskiej Wizerunek św. Józefa Bilczewskiego, poświęcony dziś w jego sanktuarium, trafi do sali sesji Rady Miejskiej
Alina Świeży-Sobel /GN

Władze liczących około 3 tys. mieszkańców Wilamowic, miasteczka leżącego między Bielskiem-Białą a Oświęcimiem, napisały stosowny wniosek do Stolicy Apostolskiej we wrześniu ubiegłego roku.

W październiku, podczas podniesienia kościoła parafialnego w Wilamowicach koło Bielska-Białej do godności pierwszego na świecie sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego, prośbę samorządowców i ks. prał. Michała Boguty, proboszcza wilamowickiej parafii, swoim podpisem wsparł bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej..

"Każdy musi samodzielnie szukać ścieżki życia. Ważne jest zatem, aby mieć drogowskaz - nauczyciela, wzór, autorytet - kogoś, z kim można się identyfikować i czerpać to, co najcenniejsze. Dlatego pragniemy nadać naszemu miastu imię postaci, która mogłaby być pomocną w kształtowaniu postaw oraz wychowywaniu młodego pokolenia w poszanowaniu własnej godności i Ojczyzny - św. abp. Józefa Bilczewskiego" - napisali autorzy wniosku w jego uzasadnieniu.

Jak wskazali, argumentem był także rozwijający się coraz mocniej żywy kult św. Bilczewskiego. Do jego sanktuarium przybywa rocznie kilkaset pielgrzymek. Rośnie też liczba próśb kierowanych do Boga za jego wstawiennictwem i podziękowań za otrzymane łaski. Są wśród nich przypadki nadzwyczajnych uzdrowień.

- W ostatnim dniu lutego i zarazem ostatnim dniu pontyfikatu papieża Benedykta XVI Kongregacja ds. Kultu Bożego wydała dekret zezwalający na ustanowienie św. Bilczewskiego patronem Wilamowic. Odebraliśmy go z rąk nuncjusza apostolskiego w Warszawie abp. Celestina Migliore i zostanie on odczytany podczas dzisiejszej uroczystości - mówi ks. prał. Boguta, kustosz sanktuarium świętego z Wilamowic.

W tej świątyni o 10.00 rozpocznie się Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Tadeusza Rakoczego. W uroczystości wezmą udział kard. Marian Jaworski, metropolita lwowski senior, a także zaproszeni parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli. Podczas liturgii pobłogosławiony zostanie wizerunek patrona, przeznaczony do sali posiedzeń wilamowickiej Rady Miejskiej.

W drugiej części uroczystości przewidziana jest nadzwyczajna sesja RM. Po przedstawieniu postaci św. abp. Józefa Bilczewskiego radni podejmą historyczną uchwałę ustanawiającą go patronem miasta.

- Z tej okazji wydaliśmy specjalny medal pamiątkowy, który otrzymają zaproszeni goście. Trafi on także do wszystkich wilamowickich rodzin, aby upamiętnić ten wyjątkowy dzień - mówi burmistrz Trela.

Kim był patron Wilamowic?

Arcybiskup Józef Bilczewski urodził się w tym miasteczku 26 kwietnia 1860 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 6 lipca 1884 r. z rąk kard. Albina Dunajewskiego.

Po roku pracy w Krakowie, Mogile i Kętach wyjechał na studia, najpierw do Wiednia, a następnie do Rzymu i Paryża. W 1890 r. obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę habilitacyjną z archeologii. Został docentem, gdy miał zaledwie 30 lat. A trzy lata później otrzymał tytuł profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Był korespondentem Papieskiej Akademii Archeologicznej w Rzymie.

Od 1898 r. pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jana Kazimierza, a od czerwca 1900 r. - rektora tej uczelni.

17 grudnia 1900 r. papież Leon XIII mianował go arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego. W nauczaniu podkreślał znaczenie modlitwy i Eucharystii, częstego przystępowania do Komunii św. Propagował kult Najświętszego Serca Pana Jezusa i cześć dla Matki Bożej, m.in. doprowadzając do umieszczenia w Litanii Loretańskiej wezwania do Królowej Korony Polskiej.

Przyczynił się do wzniesienia 328 nowych świątyń, wspierał oświatę, troszczył się o biednych, bronił Polaków podczas konfliktów w latach 1919-1920. Po śmierci 20 marca 1923 r., zgodnie z własnym życzeniem, spoczął wśród ubogich na cmentarzu Janowskim we Lwowie.  

Abp Józef Bilczewski został beatyfikowany we Lwowie 26 czerwca 2001 r. przez papieża Jana Pawła II, który także wyznaczył datę kanonizacji na 23 października 2005 r. Kanonizacji dokonał w Rzymie papież Benedykt XVI.

We wspomnienie liturgiczne 23 października 2012 r. kościół w rodzinnych Wilamowicach otrzymał rangę sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego.

O dzisiejszych uroczystościach w Wilamowicach czytaj TUTAJ