Budzimy bielskiego olbrzyma

Urszula Rogólska

publikacja 27.09.2013 23:53

Uczestnicy wieczornej Mszy św. w bielskiej katedrze z wiarą modlili się, by w czasie 12. Tygodnia z Ewangelią dobry Bóg dotknął serc wszystkich mieszkańców Bielska-Białej i okolic.

Budzimy bielskiego olbrzyma Wspólnoty posłane do ewangelizowania otrzymały z rąk biskupa Tadeusza Rakoczego księgi Pisma Świętego. Na zdjęciu - reprezentanci Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji Urszula Rogólska /GN

Na zakończonym niedawno ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji, który odbył się w Warszawie, stale podkreślano rolę "śpiącego olbrzyma" - świeckich - w głoszeniu Jezusowej Ewangelii.

Tydzień z Ewangelią, który właśnie rozpoczyna się w Bielsku-Białej pod hasłem: "Dlaczego (nie) wierzę?", ma obudzić tego samego "olbrzyma" na Podbeskidziu.

- Kościół Chrystusa jest otwarty dla wszystkich i z miłością odnosi się do każdego - podkreślał biskup Tadeusz Rakoczy w bielskiej katedrze św. Mikołaja, w czasie Mszy św. inaugurującej 12. Tydzień z Ewangelią. Bo każdy człowiek - bez względu na swój stosunek do Pana Boga, do wiary - jest dla Niego samego ukochanym dzieckiem, a ci, którzy już o tym wiedzą, nie mogą tej wiadomości zatrzymać tylko dla siebie.

Razem z księdzem biskupem Eucharystię koncelebrowali kapłani - duszpasterze wspólnot, grup i stowarzyszeń, które ewangelizację postawiły sobie za cel numer jeden w swoim działaniu.

"Budzenie olbrzyma" - świeckich - to, jak mówił ksiądz biskup, przede wszystkim zadanie stojące przed duszpasterzami i ludźmi dobrej woli mieszkającymi w każdej parafii, obdarzonymi wieloma talentami i charyzmatami, którzy mimo kryzysów i niełatwych czasów mają odwagę publicznie przyznawać się do Chrystusa - bo ludzie potrzebują świadków.

- Przez Tydzień z Ewangelią mówimy: „Oto jestem, poślij mnie” - podkreślał ksiądz biskup. - „Zaufaj Panu, On Jest Twoim Zbawcą”, śpiewaliśmy przed chwilą w Psalmie. I słowa te dobrze oddają treść przeżywanego Roku Wiary, w którym zmierzamy do głębokiej refleksji nad stanem naszej wiary i staramy się, aby była ona na miarę świadectwa. Wiara to nie tylko przyjęcie objawionej przez Boga prawdy, że jest On miłością, a człowiek powołany jest do uczestnictwa w Jego życiu i miłości. Chodzi o coś więcej. Bo jak mówił św. Paweł, człowiek wierzy w sercu i sercem przyjmuje wiarę. Wiara to postawa człowieka, który otwiera się na rzeczywistość Boga, stawia Go w centrum i zawierza Mu swój los. Ufa Bogu we wszystkich sytuacjach życia i w Nim widzi swojego jedynego Zbawiciela. Człowiek wierzący idzie za Jezusem, utożsamia się z Nim i Jego programem zapisanym w Ewangelii.

O celach tegorocznego TzE na początku spotkania mówiła Elżbieta Król-Cebulska, dyrektor Wydziału ds. Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej, głównego organizatora przedsięwzięcia, witając wszystkich przybyłych, a wśród nich także prezydenta miasta Jacka Krywulta:

- Poprzez hasło "Dlaczego (nie) wierzę", związane z przeżywanym Rokiem Wiary, jak i przez cały bogaty program chcielibyśmy w tym roku zachęcić do refleksji nad naszym stosunkiem do wiary.  Czy potrafimy uzasadnić naszą wiarę lub jej brak? Nasz stosunek do kwestii wiary nadaje kierunek całemu naszemu życiu, jest swego rodzaju kompasem życiowym, o czym ma przypominać Róża Wiatrów na naszym plakacie. Inną decyzję w danej sytuacji podejmuje osoba wierząca, a inną niewierząca. Może nie zdajemy sobie sprawy z tego, ale jakość wiary lub jej brak mają decydujący wpływ na większość naszych decyzji. Dzisiaj sama odpowiedź "wierzę" lub "nie wierzę" często jest udzielana bez żadnej refleksji, przypadkowo, według aktualnego odczucia. We współczesnych czasach to już nie wystarcza. Skończyły się też czasy, kiedy do kościoła chodziło się z obowiązku. Młode pokolenie jeżeli nie jest przekonane w wierze, po prostu do kościoła nie chodzi. Dlatego musimy umieć uzasadnić naszą wiarę, zwłaszcza jeżeli chcemy ją przekazywać innym, a przecież wszyscy jesteśmy do tego powołani.

Budzimy bielskiego olbrzyma   Jak podkreślała Elżbieta Król-Cebulska, w dużej mierze dzięki życzliwości władz miasta, Tydzień z Ewangelią odbywa się już po raz dwunasty. Co więcej - stał się wzorem dla organizatorów podobnych przedsięwzięć w całej Polsce, z Krakowem i Warszawą na czele.

Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele wspólnot zaangażowanych w organizację TzE zostali uroczyście posłani, by ewangelizować. Otrzymali specjalne błogosławieństwo biskupa Tadeusza Rakoczego oraz księgi Pisma Świętego.

Wśród posłanych wspólnot były: Wspólnota Przymierza "Miasto na Górze", Diecezjalna Szkoła Nowej Ewangelizacji, Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego "Galilea", Wspólnota "Miłość i Łaska Chrystusa", Odnowa w Duchu Świętym "Nowy Lud", Ruch Światło-Życie i Wspólnota "Betlejem".