Skarby z cieszyńskiej trówły - ponad granicą

Alina Świeży-Sobel

publikacja 22.09.2013 00:57

Po obu stronach Olzy, w wielu punktach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna odbywają się imprezy przygotowane w ramach trzynastej edycji "Skarbów z cieszyńskiej trówły".

Jednym z punktów niedzielnego programu będzie jarmark dawnego rzemiosła Jednym z punktów niedzielnego programu będzie jarmark dawnego rzemiosła
Alina Świeży-Sobel /GN

Symbolicznego otwarcia dokonano w Mostach koło Jabłonkowa. Wystawy, warsztaty artystyczne, wykłady, koncerty, spotkania tradycyjnie przyciągają tłumy zainteresowanych w każdym wieku. Bogaty program przygotowany został również na niedzielę 22 września. Wśród zaplanowanych atrakcji jest tradycyjny jarmark rzemiosła na Wzgórzu Zamkowym i popołudniowy konkurs pieczenia strudla.

Spotkania z kulturą wzbogaci nowość: organizowany po raz pierwszy maraton czytania tekstów gwarowych "Czytómy po naszymu". W Książnicy Cieszyńskiej najpierw o 10.00 wystąpią recytatorzy. Będą to laureaci IX edycji Konkursu Gwar Śląska Cieszyńskiego "Po naszymu po obu stronach Olzy". Wykład "Po naszymu – historia, specyfika i znaczenie gwary cieszyńskiej" wygłosi o 11.30 prof. Daniel Kadłubiec, a o 12.00 rozpocznie się maraton czytania literatury gwarowej z udziałem znanych osobistości i mieszkańców regionu.

Podczas imprezy klasykę rodzimej literatury ludowej, jak również powstającą współcześnie prozę oraz poezję gwarową prezentować będą m.in.: burmistrz Mieczysław Szczurek, starosta Jerzy Nogowczyk, przewodniczący Kongresu Polaków dr Józef Szymeczek, prezes Zarządu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w RC Jan Ryłko, dyrektor Zamku Cieszyn Ewa Gołębiowska, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego Marian Dembiniok oraz aktorzy i reżyserzy: Bogdan Słupczyński z Cieszyńskiego Studia Teatralnego i Rudolf Moliński, który także poprowadzi imprezę. Udział w niej wezmą również tworzący w gwarze poeci i pisarze, m.in.: Jan Chmiel, Małgorzata Kiereś, Zbigniew Niemiec, Lidia Szkaradnik i Władysław Wrana.

W związku z maratonem Książnica Cieszyńska ogłasza plebiscyt na najpopularniejszy utwór napisany w gwarze cieszyńskiej oraz konkurs, w którym poszukiwane są fotografie sprzed 1945 r. uwieczniające czytających Cieszyniaków. Szczegóły: www.kc-cieszyn.pl. Odbędzie się także kiermasz wydawnictw regionalnych oraz konkursy, m.in.: rozwiązywanie krzyżówek gwarowych. O 16.30 w KC rozpocznie się spotkanie autorskie prof. Zofii Tarajto-Lipowskiej, poświęcone jej książce „Nowy Kapoan. Strzel i traf do czesko-polskich językowych gaf”.

Od 11.00 naw amfiteatrze pod Wieżą Piastowską odbywać się będą pokazy tradycyjnego rzemiosła i kuchni regionalnej - w ramach VIII Cieszyńskiego  Jarmarku Rzemiosła.

O 13.00 na cieszyńskim Zamku można będzie posłuchać wykładu Piotra Kohuta i Józefa Michałka "Redyk Karpacki 2013 – śladem kultury pasterskiej" i obejrzeć wystawę fotograficzną dokumentującą Redyk Karpacki "Od Brasova do Koniakowa".
Od 15.00 rozstrzygany będzie kolejny cieszyński konkurs pieczenia strudla im. Kingi Iwanek-Riess. Przygotowany jest także pokaz pieczenia. Konkursowe strudle trzeba dostarczyć do Zamku do 14.00.

"Ojcowski dom to istny raj" - pod takim tytułem w amfiteatrze koncertować będzie o 16.30 dziecięcy zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, zachęcając do wspólnego śpiewanie pieśni regionalnych.

O 18.00 "Skarby z cieszyńskiej trówły" zakończy Msza św. w rotundzie św. Mikołaja z udziałem kapeli góralskiej.