Od tarty szpinakowej do... pracy

Urszula Rogólska

publikacja 16.09.2013 23:15

Na rynku pracy osoby chorujące psychicznie są często - bezpodstawnie - dyskryminowane. Polacy z Bielska-Białej oraz Hiszpanie, Niemcy i Słoweńcy postanowili to zmienić!

Od tarty szpinakowej do... pracy Wolontariusze Teatru Grodzkiego przygotowali potrawy kuchni polskiej, hiszpańskiej, niemieckiej i słoweńskiej, których wykonania uczyli się także uczestnicy projektu SUVOT Urszula Rogólska /GN

Tarta szpinakowa, sałatka żurawinowa z indykiem, hiszpańska tortilla z ziemniaków, jajek i cebuli, rogaliki z dżemem, dip majonezowy, kusiły kolorami i zapachami wszystkich wchodzących 16 września do siedziby Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki. Przygotowali je wolontariusze stowarzyszenia, by pokazać efekty jednego z najbardziej smakowitych projektów, w jakie Teatr Grodzki się zaangażowali - projektu SUVOT - skrót pochodzi od angielskiego: Spicing up Vocational Training - Szkolenia zawodowe ze smakiem. Bielszczanie realizowali go razem z podobnymi instytucjami - zajmującymi się osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym - z Hiszpanii, Niemiec i Słowenii. Ale kulinaria to nie wszystko...

- Projekt ten narodził się z potrzeby przezwyciężenia uprzedzeń, zwłaszcza dyskryminacji na rynku pracy, które dotykają osoby chorujące psychicznie i niepełnosprawne intelektualnie - co jeszcze bardziej utrudnia ich społeczną integrację - wyjaśnia Agnieszka Ginko-Humphries, koordynator programów edukacyjnych w Teatrze Grodzkim. - Postanowiliśmy razem stworzyć innowacyjny program kształcenia zawodowego w sektorze gastronomicznym dla osób z trudnościami w uczeniu się, spowodowanymi problemami psychicznymi i dla wszystkich innych osób, które potrzebują wsparcia.

Projekt obejmował roczny kurs gotowania oraz trening umiejętności społecznych poprzez ćwiczenia teatralne i socjodramatyczne. Wzięły w nim udział grupy z Hiszpanii, Niemiec i Słowenii. Polacy natomiast - ze względu na duże i doceniane w Europie doświadczenie w tej dziedzinie - byli odpowiedzialni m.in. za szkolenia teatralne, które pozwalają osobom z różnymi problemami na rozwinięcie umiejętności pracy zespołowej, komunikacji, radzenia sobie ze stresem, konfliktami i wzmocnienie wiary w siebie.

W efekcie pracy, po roku kursu, kursanci z trzech europejskich krajów z powodzeniem radzą sobie nie tylko we własnej kuchni, ale i... sami stworzyli sobie miejsca pracy - m.in. w zakładanych przez siebie spółdzielniach.

Trenerzy i nauczyciele, którzy przyszli na spotkanie w Bielsku-Białej będą mogli już skorzystać z wypracowanych metod projektu - powstał bowiem podręcznik, obejmujący tematykę zajęć kulinarnych i teatralnych. To nie tylko książka z przepisami, to także m.in. praktyczny poradnik, jak radzić sobie w kuchni - jak przygotować menu, jak zorganizować zakupy, jak uniknąć zatruć czy innych zagrożeń pokarmowych, jak posługiwać się różnymi urządzeniami w kuchni.

- W czasie zajęć w poszczególnych krajach widzieliśmy, że coś, co dla nas bywa sprawą oczywistą, dla osób z chorobami psychicznymi czy niepełnosprawnych intelektualnie - jak choćby obranie ziemniaków czy pokrojenie cebuli - może być wyzwaniem, na którego przećwiczenie potrzebują nawet kilku godzin - dodaje Agnieszka Ginko-Humphries. - Nasz podręcznik nie jest więc książką do całkowitego skopiowania w praktyce. Każdy trener może go indywidualnie dostosować do umiejętności i uwarunkowań swojej grupy.

Po degustacji kilku "podręcznikowych" potraw, trenerzy i nauczyciele pracujący z osobami niepełnosprawnymi lub potrzebującymi wsparcia, wzięli także udział w warsztatach teatralnych i dramowych, które poprowadziła Maria Schejbal, autorka programu rozwoju umiejętności społecznych w projekcie SUVOT.

Kurs gotowania oraz ćwiczenia teatralne  zostały opublikowane w podręczniku "SUVOT" dzięki dofinansowaniu Komisji Europejskiej (program "Uczenie się przez całe życie"). Ćwiczenia teatralne rozwijające umiejętności społeczne zostały dodatkowo opublikowane w książce "Droga", dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.