LO w Kozach: szkoła ludzi szczęśliwych

ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 14.09.2013 15:05

20-lecie działalności obchodzi Liceum Ogólnokształcące w Kozach. Szkoła wraz z realizacją programu dydaktycznego przekazuje także lokalne tradycje i promuje rodzimą kulturę.

LO w Kozach: szkoła ludzi szczęśliwych Społeczność liceum na dziękczynnej Mszy św. w koziańskim kościele ks. Jacek M. Pędziwiatr /GN

Koziańskie liceum utworzono w 1993 roku z inicjatywy samych mieszkańców. Dotychczas miejscowa młodzież miała do wyboru naukę w szkołach średnich w Bielsku-Białej lub w Kętach. Do miejskich szkół dostać się było trudno. Nauka w nich wiązała się z uciążliwym dojazdem. Groziła też wyrwaniem z rodzimego środowiska, bogatego w tradycje i wartości. Społeczny głód własnej szkoły ponadpodstawowej podjęli: ówczesny proboszcz ks. prałat Władysław Sieczka i wójt Jacek Falfus. Dzięki ich zaangażowaniu, a także przychylności ówczesnych władz oświatowych i samorządowych udało się - w samym centrum Kóz, tuż obok kościoła parafialnego - otworzyć szkołę średnią, z dobrymi warunkami nauczania, chroniącą młodzież przed zgubnymi wpływami współczesności. Na patrona szkoły obrano Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Pierwszy nabór przeprowadziła Anna Kielaszek - pierwszy dyrektor liceum. Jej talent organizacyjny pozwolił na utworzenie niezbędnej infrastruktury szkolnej i skompletowanie zgranego zespołu pedagogicznego. Od początku szkoła łączyła przekazywanie wiedzy z efektywnym wychowaniem: od początku dbano o doprowadzenie uczniów do dojrzałości w wiedzy i w człowieczeństwie. Uczniowie zdobywają prestiżowe miejsca w konkursach i olimpiadach lokalnych i ogólnopolskich. Szkoła szczyci się stuprocentową zdawalnością matury.

- Mury liceum w Kozach opuszczają dobrze ukształtowani młodzi ludzie - uważa pochodzący z Kóz ks. prof. Tadeusz Borutka, dyrektor Instytutu Teologicznego im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej. - Z łatwością dostają się na studia, zakładają szczęśliwe rodziny, niektórzy podejmują święcenia kapłańskie i podejmują rzetelnie swoje obowiązki.

Uroczystości jubileuszowe koziańskiego Liceum odbyły się w połowie września. W ramach obchodów zorganizowano konferencję panelową „Spotkanie pokoleń”. Była ona okazją do wymiany doświadczeń i wspomnień związanych z placówką. W piątek 13. września w kościele świętych Szymona i Judy Tadeusza ks. proboszcz Kazimierz Grela wraz z księżmi katechetami, księżmi niegdyś pracującymi w parafii i pochodzącymi z Kóz odprawili dziękczynną Mszę św. z udziałem społeczności szkolnej. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prof. Tadeusz Borutka. Po nabożeństwie w koziańskim Domu Kultury odbyła się okolicznościowa gala z okazji jubileuszu szkoły.