Victoria, która ocaliła świat chrześcijański

Alina Świeży-Sobel

publikacja 12.09.2013 17:20

W 330. rocznicę bitwy pod Wiedniem abp Józef Kowalczyk przewodniczył dziękczynnej Eucharystii w cieszyńskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W dziękczynieniu uczestniczyli: abp Józef Kowalczyk i bp Tadeusz Rakoczy W dziękczynieniu uczestniczyli: abp Józef Kowalczyk i bp Tadeusz Rakoczy
Alina Świeży-Sobel /GN

Liturgia rozpoczęła trzydniowe obchody upamiętniające przemarsz przez Cieszyn wojsk króla Jana III Sobieskiego, które przez Morawy kierowały się do Wiednia. Obchody objął swoim honorowym patronatem prezydent RP Bronisław Komorowski.

W cieszyńskiej świątyni był także biskup Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej i kapłani tej diecezji. W modlitwie, która miała charakter ekumeniczny, uczestniczył też bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Wśród zaproszonych gości byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci Wojska Polskiego. Wszystkich przywitał gospodarz świątyni ks. kan. Stanisław Filapek, proboszcz parafii w Cieszynie-Krasnej..

- Spotykamy się, by Panu Bogu powierzać przyszłość naszej ojczyzny i wspólnego europejskiego domu i całego świata - mówił bp Tadeusz Rakoczy, który przypominiał, że według zachowanych źródeł archiwalnych przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego przez Cieszyn trwał osiem dni i zostawił trwały ślad w życiu miasta. Należy do nich wizerunek MB Zwycięskiej - kopia rzymskiego obrazu - czczony w jednym z cieszyńskich kościołów.

W homilii abp Józef Kowalczyk przypomniał, że po tym zwycięstwie papież nakazał wybudować w Rzymie świątynię imienia Maryi - jako dziękczynienie Bogu. Jak zaznaczył jednak, to pokój jest wartością, o której obronę apelują współcześni papieże: Franciszek prosi o modlitwę w intencji pokoju, zwłaszcza w Syrii, gdzie trwa wyniszczający bratobójczy konflikt, a bł. Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał słowem i działaniem, że wojna niczego nie rozwiązuje.

- Dziś dziękujemy Panu Bogu za to, że dzięki obronie Europy przez Jana III Sobieskiego inwazja została zatrzymana. Starajmy się więc dostrzec w tamtych wydarzeniach Bożą obecność - mówił abp Kowalczyk, przypominając, że przed bitwą król Jan III Sobieski odwiedzał sanktuaria Maryjne: na Jasnej Górze, w Krakowie, Piekarach Śląskich.

- Zdawał sobie sprawę, że po zdobyciu Wiednia wojska tureckie zwrócą się także ku Rzeczypospolitej. - Królestwo moje i ja to dwa przedmurza chrześcijaństwa - jak podkreślał abp Kowalczyk, te słowa z listu króla Jana III Sobieskiego powinny skłaniać nas do refleksji również we współczesnym świecie, gdzie powinna być widoczna nasza odpowiedzialność za chrześcijaństwo.

Jak zaznaczył abp Kowalczyk, rocznica bitwy pod Wiedniem przypomina, że Sobieski obronił europejski dom przed systemem wartości innym niż chrześcijańskie prawo miłości - i zachęcał, by nasi przodkowie jako wspaniali świadkowie Chrystusa, byli dla współczesnych Polaków inspiracją do działania.

Na zakończenie modlitewnego zgromadzenia głos zabrał bp Paweł Anweiler, który zwrócił uwagę na znaczenie, jakie dla chrześcijan troszczących się o zachowanie pokoju ma modlitwa.

Świętowanie 330. rocznicy w Cieszynie rozpoczęła uroczysta Eucharystia. Po niej uroczystości państwowe z udziałem gości honorowych i mieszkańców kontynuowano na cieszyńskim rynku. - Będzie to okazja do złożenia hołdu przodkom, którzy pod Wiedniem 330 lat temu bronili Europy - i ją obronili. Przywołana zostanie ta historia, jak również wydarzenia z 1939 roku. Te ostatnie będą dotyczyć dramatycznej historii ratowania przez cieszyńskich harcerzy tablicy upamiętniającej odsiecz wiedeńska - zapowiadają organizatorzy: władze samorządowe Cieszyna oraz stowarzyszenie Macierz Ziemi Cieszyńskiej.

Dzisiejsze uroczystości zakończy koncert Orkiestry 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, a o 20.00 - projekcja filmu "Bitwa pod Wiedniem" w reżyserii Renzo Martinellego.

Program pozostałych cieszyńskich obchodów rocznicowych:

13 września

10.00-13.30 Konferencja naukowa poświęcona 330. rocznicy bitwy pod Wiedniem. Ratusz, Sala Sesyjna.
14.00 Wernisaż wystawy okolicznościowej poświęconej 330. rocznicy bitwy pod Wiedniem. Książnica Cieszyńska.
19.00 Koncert - "Muzyczny salon Sobieskiego i Marysieńki" w wykonaniu zespołu CANTICA SACRA. Kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Cieszynie.

14 września

12.00 Rekonstrukcja przemarszu wojsk Jana III Sobieskiego. Rynek - Wzgórze Zamkowe.
13.30 Fabularna gra historyczna "Miłość i wojenka". Wzgórze zamkowe - Starówka.
(Rejestracja uczestników w Informacji Turystycznej na Wzgórzu Zamkowym w godz. 10.00-13.15)
14.30-17.30 Cieszyński przekładaniec, czyli co z tą tradycją? Park Pokoju.
17.00 Rozdanie nagród dla zwycięzców gry miejskiej. Rynek.
19.30 "Z dziejów Husarii"- koncert pieśni w wykonaniu Chóru Męskiego Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II z towarzyszeniem kwintetu dętego Passionart. Kościół Jezusowy.

15 września

11.00 Msza odpustowa w Kościele Imienia Najświętszej Maryi Panny. Cieszyn Bobrek.