Polsko-słowacka "Arka Młodych"

Urszula Rogólska

publikacja 22.06.2013 01:47

Ponad 40 Słowaków - uczniowie katolickich szkół z Żyliny i Puchowa oraz ich nauczyciele - gościli w diecezji bielsko-żywieckiej w ramach transgranicznego projektu "Arki Młodych".

Polsko-słowacka "Arka Młodych" W Cieszynie Słowacy słuchali o dalekiej i bliższej przeszłości miasta "trzech Braci" Urszula Rogólska /GN

- Choć mieszkamy tak blisko siebie, do tej pory nie mieliśmy zbyt wielu okazji, by tak naprawdę poznać nasze kraje, kultury, historie, tradycje i tak zwyczajnie, po ludzku, siebie nawzajem. Już widzimy, jak bardzo nasza "Arka" zmienia ten stan rzeczy - mówi s. Teresa Biłyk, felicjanka, z grona inicjatorów polsko-słowackiego, transgranicznego projektu "Arki Młodych" - spotkań młodzieży z diecezji żylińskiej na Słowacji i diecezji bielsko-żywieckiej. W działaniach projektu bierze także udział czeska młodzież z Olbramic, z parafii ks. Pawła Kukioły pochodzącego z Bielska-Białej.

W maju młodzi Polacy z Komnaty Małego Księcia w Bielsku-Białej razem ze swoimi opiekunami pojechali do Żyliny, gdzie prowadzili warsztaty na temat historii Bielska-Białej w żylińskim Diecezjalnym Centrum Dialogu i Kultury i gdzie Słowacy zorganizowali im wyprawę po najsłynniejszych zabytkowych miejscach tego miasta i okolicy. Teraz ponad 40 Słowaków - uczniowie katolickich szkół z Żyliny i Puchowa oraz ich nauczyciele - gościli w diecezji bielsko-żywieckiej.

Swój dwudniowy pobyt Słowacy rozpoczęli od zwiedzania gotyckiego kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku i wyjścia na wzgórze Trzy Lipki, pod Krzyż Trzeciego Tysiąclecia. Odwiedzili także bielski zamek, poznali najstarszą historię Bielska, powędrowali do Białej. Dzień zakończyli w Kaczycach, gdzie ks. Marcin Mendrzak razem z młodymi i starszymi parafianami zaprosił ich do wspólnego świętowania na Mszy św., a później - podczas zabaw integracyjnych i biesiadowania w kaczyckim Domu Ludowym.

Drugi dzień słowackiej wyprawy do Polski wypełniła wycieczka do Cieszyna. Byli m.in. na Wzgórzu Zamkowym, przy Studni Trzech Braci i oczywiście na Moście Przyjaźni - gdzie poznali trochę polsko-czeskiej historii.

Ze strony polskiej nad projektem wraz z s. Teresą Biłyk i ks. Marcinem Mendrzakiem czuwali Magdalena Hutyra i Damian Ślusarczyk. Ze strony słowackiej - pracownicy kurii diecezji żylińskiej: Luboš Bytčánek, Miriam Janegová i Maria Špenárová.

Kolejne spotkanie "Arki Młodych" - już w sierpniu w Jaworzynce - przed świętowaniem trzech narodów: Polski, Słowacji i Czech na Trójstyku.