To Ewangelia Ducha Świętego

Urszula Rogólska

publikacja 05.06.2013 13:51

Około 2 tys. młodych ludzi z Kościołów chrześcijańskich na Podbeskidziu, Górnym Śląsku i Zaolziu wzięło udział w ekumenicznym biblijnym konkursie "Jonasz".

To Ewangelia Ducha Świętego Uczniowie wapienickiego Zespołu Szkół Specjalnych zachwycili finalistów i jury "Jonasza" swoim widowiskiem "Piękni i Błogosławieni" Urszula Rogólska /GN

- Duch Święty jest w tej księdze główną postacią. Działa dla ludzi i przez ludzi. Dlatego też księga ta jest nazywana Ewangelią Ducha Świętego - rozpoczyna się tym wydarzeniem, którym kończy się Ewangelia według św. Łukasza - Wniebowstąpieniem Jezusa i prowadzi przez Zesłanie Ducha Świętego przez pierwszych 30 lat Kościoła - mówił biskup Tadeusz Rakoczy w wypełnionej sali Bielskiego Centrum Kultury podczas gali 16. Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”

- Dzieje Apostolskie to niezwykła księga, ukazująca wielu świadków wiary z pierwszych lat Kościoła. Dzisiaj świadków wiary we współczesnym świecie witamy w Bielskim Centrum Kultury - mówił ks. prałat Józef Oleszko diecezjalny duszpasterz młodzieży i wizytator katechizacji. Razem z nim finalistów konkursu witał Bogusław Czyż, prezes ewangelickiego Towarzystwa Katechetycznego „Jonasz”, które razem z Wydziałem Katechetycznym Kurii Bielsko-Żywieckiej jest jego głównym organizatorem.

„Jonasz” odbył się w tym roku po raz szesnasty. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W trzyetapowych zmaganiach wzięło udział około 2 tys. przedszkolaków, uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych z Kościołów: rzymsko-katolickiego diecezji bielsko-żywieckiej,  ewangelicko-augsburskiego diecezji cieszyńskiej i katowickiej, Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego na Zaolziu oraz innych kościołów ewangelickich. W etapie szkolnym - około 2 tys. osób, w rejonowym - 800 i w finale, który odbył się w bielsko-żywieckiej kurii diecezjalnej - 336. Dodatkowo w „Spec edycji” - „Jonaszu” dla uczniów szkół specjalnych - wzięło udział 24 uczestników.

Konkursowi wiedzy towarzyszyły także: przegląd piosenki i małych form teatralnych „Dzielmy się wiarą jak chlebem” oraz konkurs fotograficzny „Znaki Boga we współczesnym zlaicyzowanym świecie”.

 

Podczas podsumowania w BCK statuetki „Jonasza” i nagrody otrzymali najlepsi uczestnicy konkursu. Na scenie prezentowali się także laureaci części wokalnej i teatralnej. Widzowie zachwycali się prezentacją młodzieży z Zespołu Szkół Specjalnych w Wapienicy, błyskotliwym spektaklem „Zło dobrem zwyciężaj, czyli nawrócenie w szatni” w wykonaniu grupy teatralnej gimnazjalistów z Zespołu Szkół im. ks. prałata Stanisława Gawlika w Radziechowach i prezentacjami wokalistek, a wśród nich: Martyny Pasierbek z Wapienicy, Zuzanny Walatek z Rychwałdu, Karoliny Kobielusz, „Iskierek” z SP 29 w Bielsku-Białej czy Joanny Pytlarczyk z Radziechów.

Gośćmi młodych byli jak zwykle księża biskupi - Tadeusz Rakoczy i Paweł Anweiler oraz liczne grono księży różnych Kościołów, przedstawicieli władz oświatowych, dobroczyńców konkursu.

- Celem tego konkursu jest czytanie Słowa Bożego i rozważanie go. Tak pięknie się składa, że tematem tegorocznego konkursu były Dzieje Apostolskie. W ubiegłym roku - Ewangelia wg św. Łukasza. Przyjmuje się z dużym prawdopodobieństwem, że to Łukasz jest także autorem Dziejów - mówił biskup Tadeusz Rakoczy. - Opis działalności Apostołów, a szczególnie Piotra i Pawła przesyła Teofilowi, a właściwie każdemu chrześcijaninowi, gdyż theophilos w języku greckim znaczy: przyjaciel Boga. Cieszę się ogromnie, że w tym roku poznawaliście Dzieje Apostolskie. Trzeba je nie tylko czytać, ale przede wszystkim rozważać i w ich świetle patrzeć na swoje życie i w ich oparciu rozwiązywać trudne problemy naszej ludzkiej egzystencji - dodał ksiądz biskup. - Niech Słowo Boże będzie światłem opromieniającym nasze życie i niech naszym mottem stanie sie pieśń psalmisty: „Kiedy Bóg mówi, nie gardź Jego słowem".

Spotkanie zakończyło błogosławieństwo, którego udzielili wszystkim - biskup Tadeusz Rakoczy oraz księża: Andrzej Czyż i Piotr Wowry z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Jak zapowiedzieli organizatorzy konkursu, w przyszłym roku jego uczestnicy będą się zmagać z treścią Ewangelii według św. Mateusza.