Gala osobowości w Żywcu

Urszula Rogólska

publikacja 28.04.2013 22:59

Realizują swoje pasje, promując góry i góralszczyznę. W Żywcu rozdano tytuły „Osobowości Ziem Górskich”.

Gala osobowości w Żywcu Nominowani w kategorii "Osobowość Ziem Górskich. Od lewej: Małgorzata Kiereś, Józef Pitoń i Stanisława Trebunia-Staszel Urszula Rogólska/GN

Konkurs „Osobowość Ziem Górskich” to plebiscyt wyróżniający osoby i firmy, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do promocji, kultywowania tradycji i rozwoju ziem górskich. Nominacje i wyróżnienia przyznaje Koalicja Marek Ziem Górskich, łącząca firmy i samorządy z Beskidów i Tatr.

W tym roku podczas gali w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu tytuły odebrali: Jan Strachan – właściciel hotelu Strachanovka (w kategorii: „Mały Przedsiębiorca”), Krzysztof Błecha – właściciel firmy Bonimed z Żywca („Średni Przedsiębiorca”), Leszek Łazarczyk – właściciel Linter Tour SA („Duży Przedsiębiorca”), Wojciech Ciomborowski z Wydawnictwa „Prasa Beskidzka" („Dziennikarz”), Jan Puchała – starosta limanowski („Samorządowiec Ziem Górskich) oraz dr Stanisława Trebunia Staszel („Osobowość Ziem Górskich”). Nagrodę specjalną – „Przyjaciel Ziem Górskich” otrzymał Józef Pitoń z Zakopanego. Natomiast tytuł „Firmy Przyjaznej Górom i Góralom otrzymała Grupa Żywiec SA

Wśród nominowanych do nagród byli także dr Małgorzata Kiereś z Istebnej – zasłużona dla Śląska Cieszyńskiego, a także Jan Głąbiński – dziennikarz, nasz redakcyjny kolega z krakowskiego oddziału „Gościa”.

Podczas uroczystości po raz kolejny wręczono także tytuły „Ambasadorów Ziem Górskich”. Do tej pory otrzymali go: arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg, Adam Małysz, Justyna Kowalczyk, prezydent RP Bronisław Komorowski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, oraz Tadeusz Frąckowiak, konsul honorowy Rzeczypospolitej Polskiej na Słowacji z siedzibą w Liptowskim Mikulaszu.

W tym roku tytułem „Ambasadora Ziem Górskich” zostali wyróżnieni: Gerold Ortner, konsul honorowy RP w austriackim Grazu, i Tadeusz Błażusiak, mistrz świata superenduro.

Gerold Ortner jest konsulem honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w austriackim Grazu od 1999 roku. Tam się urodził się 2 lipca 1936 r., tam ukończył studia prawnicze, a następnie studia doktoranckie. Był szefem gabinetu marszałków Styrii: Josefa Krainera i Fridricha Niederle. Jest byłym prezydentem Najwyższej Izby Kontroli Styrii. Był inicjatorem podpisania porozumienia partnerskiej współpracy pomiędzy Styrią a województwem śląskim. Doprowadził także do nawiązania współpracy pomiędzy samorządami Żywiecczyzny a miastem Feldbach i gminami Vulkalandu. Jest także opiekunem grobów żołnierzy polskich poległych w Austrii.

Tadeusz Błażusiak urodził się w Nowym Targu. Obecnie mieszka i trenuje w Andorze. Jest Mistrzem Europy w trialu, zdobył również siedmiokrotnie Międzynarodowe Mistrzostwo Polski i jest dwukrotnym Międzynarodowym Halowym Mistrzem Niemiec w tej właśnie dyscyplinie. Od 2007 r. zaczął brać udział w Enduro, czyli rajdach po trasach terenowych dobranych pod kątem sprawdzenia wytrzymałości zawodnika i sprzętu. Ma na swoim koncie wygrane wszystkich największych zawodów Enduro Extreme na świecie. Jest m.in. trzykrotnym mistrzem świata, a także laureatem tytułu Sportowca Roku 2012 Amerykańskiego Stowarzyszenia Motocyklistów.

Gościem specjalnym tegorocznej uroczystości był konsul Republiki Austrii w Krakowie Gerald Eidherr. W gali uczestniczyli także przedstawiciele styryjskiego Vulkalandu: Franz Uller, burmistrz Raabau, i Manfred Promitzer, burmistrz Gniebnig-Weissenbach.

Co roku nagrody Koalicji Marek Ziem Górskich otrzymują politycy i samorządowcy, dziennikarze, przedsiębiorcy, a także inne wybitne postacie życia publicznego. Konkurs ma na celu popularyzację ludzi, których działalność i osiągnięcia na terenie ziem górskich mogą stanowić wzór do naśladowania i zachętę dla innych – mówi Tomasz Terteka, rzecznik żywieckiego ratusza. Miasto jest jednym z założycieli koalicji. – Koalicja Marek Ziem Górskich działa od 2005 roku jako forum zrzeszające osoby, firmy i samorządy, które łączy wspólna idea popularyzacji tradycyjnych i nowoczesnych produktów, związanych z regionem Żywiecczyzny i Podhala. Są to produkty powstałe i przetworzone na terenach górskich, nawiązujące do tradycji i lokalnego dziedzictwa kulturowego tych regionów.

W roku 2010 koalicja nawiązała współpracę ze słowackim stowarzyszeniem – Klaster Liptov z siedzibą w Liptowskim Mikulaszu na Słowacji, które prowadzi podobną działalność w regionie Liptov. Zawiązane partnerstwo zaowocowało wspólnym pomysłem na projekt pn. „Polsko-słowacka inicjatywa promocji i rozwoju marek ziem górskich”. Ważną rolę odgrywa w nim promocja turystyki transgranicznej i lokalnej przedsiębiorczości, kształtującej nowy wizerunek marek ziem górskich. To tradycyjne i nowoczesne wyroby dobrej jakości, których produkcja opiera się na doświadczeniu minionych wieków, wytwarzane w czystym ekologicznie regionie, w etosie solidnie wykonanej pracy.