Cieszyńscy chórzyści zaśpiewali w Warszawie

Alina Świeży-Sobel

publikacja 14.03.2013 20:40

To już po raz drugi katolicki chór „Lutnia”, z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie uczestniczył we Mszy świętej w warszawskim kościele Świętego Krzyża.

Chórzyści podczas Mszy świetej w kościele Świętego Krzyża Chórzyści podczas Mszy świetej w kościele Świętego Krzyża
Alina Świeży-Sobel/GN

Liturgia Wielkiego Postu wymaga repertuaru pieśni pasyjnych, oddających cześć Męce Pańskiej. Podczas Mszy świętej wierni usłyszeli więc, między innymi, „Lament serdeczny”, „Krzyżu Święty”, „Ave Verum”, „Miserere”. Msza święta była transmitowana w programie I Polskiego Radia, Radia „Maryja” oraz przez Internet.

Chór również po Mszy świętej wykonał jeszcze krótki program złożony z pieśni pasyjnych. Udział chóru był wielkim wyzwaniem, ale i radością reprezentowania  Sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej, miasta oraz powiatu cieszyńskiego. Opiekunem duchowym chóru jest ks. prałat Henryk Satława.

Śpiewający od 1931 r. zespół miał w swoim gronie wiele wybitnych postaci – począwszy od założyciela: Rudolfa Halfara, cieszyńskiego posła i burmistrza, przez dyrygentów, wśród których byli m. in. prof. Wiktor Kisza, wybitny organista i kompozytor czy zasłużony dla życia muzycznego w Cieszynie Władysław Rakowski.

Od 2002 r. zespół śpiewa pod dyrekcją Marii Gruchel, a w gronie blisko 50 śpiewaków obok tych z kilkudziesięcioletnim stażem przybywa młodych osób. W repertuarze „Lutnia” ma ponad 100 utworów najwybitniejszych kompozytorów. Śpiewają głównie w macierzystej parafii św. Marii Magdaleny i w kościołach Cieszyna, ale występowali też gościnnie w wielu innych miastach. Do niezapomnianych zaliczają spotkanie z Janem Pawłem II podczas pielgrzymki do Rzymu w 1993 r. Po raz pierwszy zaśpiewali w Warszawie podczas transmitowanej przez radio Mszy św. w kościele Świętego Krzyża trzy lata temu.

Nie boją się granic. Często występowali za Olzą, a od kilku lat - jako organizatorzy „Cantate Domino” czyli spotkań chórów parafialnych Śląska Cieszyńskiego – zapraszają chóry z Zaolzia, a także chóry ewangelickie. - To jest nasza kolejna ekumeniczna inicjatywa, bo od dawna śpiewamy też wspólnie z chórem ewangelickim z Cieszyna kolędy podczas styczniowych nabożeństw w intencji jedności chrześcijan – przypomina Jadwiga Matuszewska, menażer chóru.