Wędrówki polsko-niemieckie

Urszula Rogólska

publikacja 13.03.2013 09:46

Po raz trzeci młodzi Niemcy z Drezna odwiedzili swoich rówieśników z Gimnazjum nr 8 w Bielsku-Białej.

Wędrówki polsko-niemieckie Młodzi Niemcy z Drezna i Polacy z bielskiego Gimnazjum nr 8 prezentują efekty swojego dzielenia się wrażeniami z realizacji wspólnego projektu historycznego Urszula Rogólska/GN

Współpracę rozpoczęło trzy lata temu bielskie Gimnazjum nr 10 - po jego likwidacji i połączeniu z Gimnazjum nr 8, ta szkoła kontynuuje wymianę młodzieży. W projekcie biorą także udział uczniowie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego BBTS „Podbeskidzie”.

Młodzi Niemcy z Drezna przebywali w Polsce od 2 do 12 marca. Razem z bielszczanami wzięli udział w projekcie „Polsko-niemieckie spotkania z przeszłością”. Uczestniczyli w artystycznych zajęciach integracyjnych, zwiedzali Bielsko-Białą (a przewodnikami po mieście byli polscy gimnazjaliści). W czasie warsztatów poznawali życie społeczności katolickiej, protestanckiej i żydowskiej w mieście; byli w Krakowie, w Istebnej.

Zajęcia podsumowali w czasie wspólnego spotkania w budynku Gimnazjum nr 8 - w mieszanych narodowościowo grupach dzielili się swoimi wrażeniami z realizacji projektu, wspólnie wykonywali na ten temat prace plastyczne. Pobyt Niemców zakończył wyjazd do Muzeum Auschwitz-Birkenau.

- Cieszymy się, że w nowych warunkach możemy kontynuować coś, co udało się nam wypracować jako bardzo dobrą praktykę jeszcze w środowisku Gimnazjum nr 10 - mówi Jadwiga Jursa, wicedyrektor Gimnazjum nr 8 w Bielsku-Białej. - Pomysł kontynuacji wymiany z młodzieżą z Drezna, spotkał się z wielką życzliwością pani dyrektor Bogusławy Płatek. Po trzyletnich doświadczeniach przyjazdów Niemców do nas i naszych do Drezna, widzimy jak wielką korzyść przynoszą one młodzieży z obu krajów. Oni się świetnie dogadują, mobilizują do nauki języków, poznawania historii w sposób, który interesowałby ich rówieśników. Patrzą do przodu, nie zważając na uprzedzenia poprzednich pokoleń, ale jednocześnie we wspólnej historii szukają zrozumienia współczesności. Ważnym aspektem tej wizyty jest także fakt, który mocno podkreślamy i chcemy go zakorzenić w świadomości młodzieży obu naszych krajów - by reagowali na pojawiające się co jakiś czas w zachodnich mediach sformułowania o "polskich obozach koncentracyjnych".

- Zależy nam na tym, by wspólnie poznawali historię naszych miast - Bielska-Białej i Drezna - przez pryzmat historii ludzi, religii, którą wyznawali, warunków, w jakich żyli, zawodów, które wykonywali. Bo to przecież my, ludzie, tworzymy historię - dodaje Maria Dutka-Pluta, emerytowana nauczycielka Gimnazjum nr 10, dziś zaangażowana w działalność Stowarzyszenia Oświatowego Cogito, które współorganizowało projekt.

Więcej o projekcie - w papierowym wydaniu „Gościa” nr 12 na 24 marca 2013 r.