Rajczańskie święto – nie tylko dla narciarzy

Urszula Rogólska

publikacja 11.02.2013 15:53

Reprezentacje Polski, Słowacji, Czech i Włoch oraz tysiące kibiców wzięło udział w 21. Międzynarodowym Narciarskim Rajdzie Chłopskim: Rajcza–Zwardoń–Skalite–Oszczadnica 2013.

Rajczańskie święto – nie tylko dla narciarzy Także dzieci z miejscowości gminy Rajcza co roku biorą udział w korowodzie, konkursach sportowych i wiedzowych Narciarskiego Rajdu Chłopskiego Urszula Rogólska/GN

Od lat rajczański rajd to połączenie rywalizacji sportowej, zabawy na powietrzu, turystycznej promocji wszystkich biorących w nim udział gmin, a także dobrej zabawy przy muzyce w wykonaniu lokalnych zespołów regionalnych i zaproszonych gości.

Nie inaczej było w tym roku. Za udział we wszystkich przedsięwzięciach sportowych i kulturalnych gminy (w tym roku przyjechały drużyny z pięciu województw - śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego), otrzymywały punkty, zaliczane im do ogólnego wyniku rajdu.

Już pierwszego dnia międzynarodowego święta, 8 lutego, w rajczańskim parku odbyły się pierwsze biegi narciarskie w ramach bloku sprawnościowego dla młodych uczestników rajdu, a także – w szkole podstawowej – prezentacja na temat Worka Raczańskiego i Regionu Kysuce oraz związany z nią konkurs wiedzy krajoznawczej.

Wielkie święto sportu, folkloru i turystyki rozpoczęło się nazajutrz. Ulicami Rajczy przeszedł korowód uczestników z różnych stron Polski, Słowacji, Czech, a także reprezentacji Lambrugo na północy Włoch. W otwarciu imprezy wzięli udział przedstawiciele polskiego parlamentu, samorządowcy wszystkich szczebli i wszystkie drużyny.

Nim zaczęły się zawody sportowe, w hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Rajczy odbyły się Targi Ofert Turystycznych Małych i Średnich Firm branży turystycznej oraz gmin biorących udział w Rajdzie. Każda gmina kusiła gości regionalnymi przysmakami, zachwalała swoje uroki turystyczne, niektórzy przywieźli kapele, które zagrzewały do tańca.

Głównym sportowym wydarzeniem rajdu był niedzielny narciarski bieg „Beskidy Bez Granic” na dystansie do 20 km (pętla 5 km) na trasie ze Słowacji do Polski.

Pierwsze miejsce zajął w nim Krzysztof Guzik z Żywca, drugi był Marek Firlej, również żywczanin, a na trzecim miejscu podium stanął Ladislav Sventek, Słowak ze Skalitego.

Nowościami rajdu były m.in. bieg „Wilcze Gronie”, w którym uczestnicy na nogach pokonywali 15 km po szczytach wokół Rajczy, oraz Bieg Dziadowski, w którym wystartowali kolędnicy ze Zwardonia oraz innych miejscowości Żywiecczyzny, oraz Zjazd Na Byle Cym.

– Bardzo udał się nam zarówno Bieg Dziadowski, jak i Zjazd Na Byle Cym. Ludzie bawili się doskonale, a za rok będzie pewnie jeszcze lepiej – mówi Róża Kruczyńska z biura prasowego Rajdu Chłopskiego.

Najbardziej wyjątkowym wydarzeniem był jednak bieg „Wilcze Gronie”. – W tej edycji imprezy więcej sportowców amatorów biegało na krótszych dystansach, bo trasa biegu głównego w Zwardoniu jest już dla tych bardziej doświadczonych narciarzy biegowych. Hitem okazał się jednak bieg Wilcze Gronie, w którym uczestnicy na nogach pokonywali 15 km po szczytach wokół Rajczy. Wystartowało aż niemal 300 osób! – podkreśla Marek Brałkowski, komandor Rajdu Chłopskiego.

– W tym roku dopisali nam zarówno biegacze, jak i mieszkańcy oraz turyści, a do tego pogodę mieliśmy wymarzoną, bo było śnieżnie i trzymał niewielki mróz. Za rok będziemy wprowadzać kolejne nowe elementy, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić naszą imprezę – dodaje gospodarz polskiej strony zabawy, Kazimierz Fujak, wójt gminy Rajcza.

21. Międzynarodowy Narciarski Rajd Chłopski: Rajcza–Zwardoń–Skalite–Oszczadnica

Klasyfikacja gmin:

1. BRÓJCE powiat łódzki wschodni

2. RAJCZA – powiat żywiecki

3. ZŁOTA – powiat pińczowski

4. LELIS – powiat ostrołęcki

5. MOSZCZENICA – powiat piotrkowski

6. MAKÓW PODHALAŃSKI – powiat suski

7. SUCHA BESKIDZKA – powiat suski

8. JELEŚNIA – powiat żywiecki

9. KADZIDŁO – powiat ostrołęcki

10. RZEKUŃ – powiat ostrołęcki

11. NOWOSOLNA – powiat łódzki wschodni

12. ROZPRZA – powiat piotrkowski

13. SULEJÓW – powiat piotrkowski

15. RADOMSKO – powiat radomski

16. OSTROŁĘKA – powiat ostrołęcki


Klasyfikacja powiatów:

1. ŻYWIECKI – WOJ. ŚLĄSKIE

2. SUSKI – MAŁOPOLSKIE

3. ŁÓDZKI WSCHODNI – ŁÓDZKIE

4. OSTROŁĘCKI – MAZOWIECKIE

5. PIOTRKOWSKI – ŁÓDZKIE

6. PIŃCZOWSKI – ŚWIĘTOKRZYSKIE

7. RADOMSKI – ŁÓDZKIE


Klasyfikacja województw:

1. ŁÓDZKIE

2. ŚLĄSKIE

3. MAŁOPOLSKIE

4. MAZOWIECKIE

5. ŚWIĘTOKRZYSKIE