Weź światło od harcerzy

Urszula Rogólska

publikacja 19.12.2012 16:45

W siedzibie Hufca Beskidzkiego ZHP w Bielsku-Białej przy ul. Chopina 3 codziennie można odebrać światło pokoju z Groty Narodzenia Pana Jezusa, przywiezione przez europejskich skautów z Betlejem.

Weź światło od harcerzy Druhna harcmistrz Krystyna Wójcicka z Harcerskiego Kręgu Seniorów Hufca Beskidzkiego zaprasza wszystkich do jego siedziby w Bielsku-Białej po światło z Betlejem Urszula Rogólska/GN

- Na razie po Betlejemskie Światło Pokoju przychodzą głównie osoby, które co roku nas odwiedzają w tym czasie w siedzibie hufca - mówi phm. Mariusz Zemczak. - Zanosimy je do wielu instytucji, kościołów. I na pewno także stamtąd wielu weźmie je do swoich domów. Od nas można będzie odebrać światło także w katedrze św. Mikołaja i w Centrum Handlowym Gemini Park.

Betlejemskie Światło Pokoju odebrało 16 grudnia, na Jasnej Górze także 26 harcerzy z Hufca Beskidzkiego ZHP - wraz z phm. Mariuszem Zemczakiem i kapelanem ks. phm. Tomaszem Chrzanem - wędrownicy i harcerze z 88 DW „Wierchy” i 69 DSH „Imponderabilia”, a w drodze towarzyszyła im zaprzyjaźniona reprezentacja instruktorów z Żywca.

Harcerze zachęcają wszystkich, by płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, przekazany przez europejskich skautów także Polakom, zaprosili do swoich domów. Światło będzie można odebrać w siedzibie Hufca Beskidzkiego ZHP przy ul. Chopina 3 w Bielsku-Białej:

- 17 grudnia (poniedziałek) od 13:00 do 17:00

- 18 grudnia (wtorek) od 13:00 do 17:00

- 19 grudnia (środa) od 13:00 do 17:00

- 20 grudnia (czwartek) od 11:00 do 15:00

- 21 grudnia (piątek) od 15:00 do 18:00

Harcerze z BŚP będą obecni także w niedzielę 23 grudnia przed katedrą św. Mikołaja od 12.00 do 14.00 ( o 12.00 w katedrze zostanie odprawiona Msza św., w czasie której przekażą światło księdzu biskupowi).

W Wigilię, 24 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju  zapłonie także przed wejściem do Centrum Handlowego Gemini Park w Bielsku-Białej od strony ul. Leszczyńskiej (od godz. 7.00 do 15.00) Nad światłem czuwać będą bielscy harcerze I Szczepu Harcerskiego „Na Szlaku”.

Także harcerze z Hufca ZHP Węgierska Górka włączają się w tę akcję. 22 grudnia na przejściu granicznym w Zwardoniu odbiorą go tradycyjnie od skautów słowackich i przekażą mieszkańcom gmin: Węgierska Górka, Rajcza, Ujsoły i Milówka. 23 grudnia i w Wigilię wniosą ogień do kościołów w parafiach tych gmin, a także zapukają do domów mieszkańców.

- W tym roku harcerska służba BŚP przebiega pod hasłem: „Odważ się być dobrym”. Nawiązując do cytatu z Księgi Rodzaju – „A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre”, rozumiemy je jako „bądź dobrym człowiekiem” oraz „czyń dobro” - tłumaczy Dominika Drewniak, komendantka Hufca Węgierska Górka. - Wymaga to od nas wielkiej odwagi i szczerych chęci. Dzisiejszy świat nie promuje poprawnych postaw, zanika kultura społeczna, moralność. Często czynienie dobra jest niepopularne, wręcz niepożądane. Hasło „Odważ się być dobrym” to wołanie, by szukać w sobie dobra, którym można dzielić się z innymi.

Akcję Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

Do Wiednia Światło przybywa za pośrednictwem austriackich linii lotniczych Austrian Airlines. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.