Trzy narody na granicy

Urszula Rogólska

publikacja 26.08.2012 09:00

Katolicy z Polski, Czech i Słowacji modlili się razem 25 sierpnia w Jaworzynce-Trzycatku.

Trzy narody na granicy Trzy narody na granicy
Muzycy Małej Jetelinki z Jaworzynki co roku uczestniczą w międzynarodowej modlitwie na Trójstyku
Urszula Rogólska

Międzynarodowe spotkanie modlitewne w miejscu, gdzie spotykają się granice trzech państw, odbyło się tu po raz czwarty. Jako pierwsi na miejsce spotkania przyszli pielgrzymi z czeskiej Hrčavy z biskupem ostrawsko-opawskim Františkiem Lobkowiczem. Zaraz po nich - wierni ze słowackiego Čiernego z biskupem diecezji żylińskiej Tomášem Galisem i najliczniejsza grupa - z Polski, z biskupem Piotrem Gregerem - która najpierw spotkała się na modlitwie w kościele Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce-Trzycatku.

Przy przygotowanym w plenerze ołtarzu, na wszystkich pielgrzymów czekali już młodzi Polacy, Słowacy i Czesi, którzy uczestniczyli w trzydniowych warsztatach muzyczno-teatralnych w Jaworzynce-Zapasiekach: „Razem tworzymy przyjazny świat”. Polacy, to młodzi z Komnaty Małego Księcia w Bielsku-Białej - Stowarzyszenia Forum Edukacyjne, któremu szefuje siostra Teresa Biłyk, Słowacy - wspólnota z parafii Krasno nad Kysucou, którą prowadzi ks. Zdeno Pupik, zaś Czesi, to nastoletni parafianie ks. Pawła Kukioły z Olbramic.

Przedstawili spektakl o marzeniach człowieka - historię Ikara, Wieży Babel, współczesnego świata robotów - rzeczywistości, które nie dadzą prawdziwego szczęścia. To daje tylko Chrystus. Ludzkie pragnienie dążenia „do tego, co w górze”, alegorycznie obrazowały latawce, które unosiły się nad Trójstykiem.

- Warsztaty udało się nam przeprowadzić dzięki życzliwości ks. Jerzego Palarczyka - dziekana istebniańskiego i proboszcza w Jaworzynce, który udostępnił nam ośrodek rekolekcyjny w Zapasiekach. - mówi s. Teresa Biłyk. - Nie był to nasz pierwszy polsko-czesko-słowacki projekt. Razem zorganizowaliśmy już m.in kolędowy koncert „Rozśpiewane Beskidy”. Teraz wspólnie staramy się realizować kolejny projekt - „Arkę”. Będzie to budowla w kształcie łodzi - miejsce spotkań młodzieży - która stanie tutaj, na Trójstyku. Będzie miała 60 metrów długości, 20 szerokości; burtę wysoką na 3 metry i 25-metrowy maszt. Dziełu temu pobłogosławili wszyscy trzej księża biskupi.

Po spektaklu wszyscy uczestniczyli we Mszy św. koncelebrowanej przez księży z trzech krajów. Liturgii przewodniczył biskup Tomáš Galis, zaś homilię wygłosił biskup Piotr Greger. Ksiądz biskup podkreślał wagę służby braciom w życiu każdego ucznia Chrystusa - bo jesteśmy braćmi niezależnie od narodowości, stopnia zdobytej wiedzy, piastowanego urzędu czy posiadanego stanowiska.

W kontekście spotkania trzech narodów ksiądz biskup podkreślił ich chrześcijańskie korzenie dodając, iż w Europie bezradnej wobec wielu wyzwań współczesności, nic tak mocno nie jednoczy ludzi jak Chrystus i Ewangelia.

Po Mszy św. grupy śpiewacze i zespoły regionalne ze wszystkich trzech krajów przygotowały krótkie prezentacje swoich umiejętności. A słuchacze gorąco oklaskiwali zwłaszcza Małą Jetelinkę - zespół żywiołowych, młodych muzyków z Jaworzynki.