• facebook
 • rss
 • Andrychowskie 250-lecie miasta

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 04.11.2017 10:29

  W parafii św. Macieja w Andrychowie odbyły się uroczystości dziękczynienia Bogu za jubileusz 250. rocznicy nadania praw miejskich.

  Ponad 2 tys. wiernych zgromadziło się w sąsiedztwie kościoła św. Macieja, by podziękować Bogu za jubileusz miasta.   W dziękczynnej modlitwie uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

  Uroczystej liturgii przewodniczył bp Roman Pindel, a wśród koncelebransów byli kapłani dekanatu oraz liczni księża pochodzący z Andrychowa.

  W modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz różnych szczebli, ważnych instytucji oraz andrychowskich szkół, a także kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. - To najważniejszy moment naszego jubileuszowego świętowania i najlepszy wyraz radości płynącej z naszych dziejów - podkreślali mieszkańcy.   O przeszłości parafii i miasta przypomniał ks. prał. Stanisław Czernik, dziekan i proboszcz parafii św. Macieja
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

  Jubileuszowe dziękczynienie połączone zostało z powitaniem relikwii św. Jana Pawła w parafii św. Macieja, wprowadzonych przez bp. Pindla. - Dziękujemy za ten znak ufności dla młodych - mówili przedstawiciele Zespołu Szkół nr 2 im. św. Jadwigi Królowej, dziękując za przekazane relikwie.

  Modlitwie towarzyszyła wystawa fotografii, ilustrujących rozwój życia kościelnego w Andrychowie w ciągu minionych dwu i pół wieków. O tym mówił też proboszcz i dziekan ks. prał. Stanisław Czernik, przytaczając najważniejsze wydarzenia, wyliczając nowe parafie i kościoły.   Podczas uroczystości odbyło się wprowadzeniem do parafii relikwii św. Jana Pawła II
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

  - Wiara i życie według wiary to w dużym stopniu dziedziczenie: jacy rodzice, ich praktyki religijne, odniesienie do siebie i wierność - takie wartości przekazywane są dzieciom. W obu parafiach Andrychowa średnia liczba uczestniczących w niedzielnych Msza św. przekracza 40 procent. To jedna z najwyższych średnich w miastach naszej diecezji. Ona pokazuje, że ta wiara jest w Andrychowie dziedziczona, a także umacniana i autentycznie przeżywana. A my módlmy się, żeby również młodzi kształtowali kiedyś jak najlepszą przyszłość dla tego miasta - mówił bp Pindel.  

  W modlitwie powierzano Bogu dawnych właścicieli dóbr andrychowskich, kolatorów kościoła św. Macieja, a także byłych i obecnych duszpasterzy i wszystkich mieszkańców. Wśród złożonych na ołtarzu darów znalazła się m.in. księga wspólnot Różańca Świętego, klucz do miasta, który w 1999 r. otrzymał papież Jan Paweł II jako honorowy obywatel Andrychowa, a także defibrylator, który ofiarowali ratownicy Pogotowia Ratunkowego.  

  Dopełnieniem dziękczynienia stał się koncert Gospel, przygotowany przez LO im. M. Skłodowskiej-Curie, szkołę, której absolwentem jest bp Roman Pindel.  

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół