• facebook
 • rss
 • Tajemnicze puzderko w Wilamowicach

  Urszula Rogólska

  dodane 25.10.2017 14:12

  Pokonały fascynującą drogę - z lwowskiego pałacu arcybiskupiego, przez prywatny dom w Bielsku-Białej, do Muzeum Diecezjalnego. Na jeden dzień cenna niespodzianka trafiła także do Wilamowic.

  Kilka lat temu, do ks. Grzegorza Klai, który pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, przyszła pani, trzymając w ręku metalowe puzderko. Skrywało ono jeszcze jedno. W nim były umieszczone relikwie bł. Jakuba Strzemię, XIV-wiecznego franciszkanina, arcybiskupa halickiego, misjonarza ziem ruskich, doradcy królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły.

  Już sam fakt takiego znaleziska przyśpiesza bicie serca. A to zaledwie początek historii. Puzderko przyniosła córka ochmistrzyni arcybiskupa lwowskiego Józefa Bilczewskiego. Trafiło ono w ręce gospodyni po śmierci arcybiskupa w 1923 r., potem do Bielska, a po latach - do Muzeum Diecezjalnego.

  W liturgiczne wspomnienie św. abpa Józefa Bilczewskiego, w poniedziałek 23 października, w 12. rocznicę kanonizacji arcybiskupa, relikwie przywiózł do jego rodzinnej miejscowości, do Wilamowic ks. dr Szymon Tracz - konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej. Tego dnia, wierni z Wilamowic i ich goście, dziękowali Panu Bogu za dar kanonizacji swojego rodaka.

    Wilamowice świętowały z patronem miasta i swoim rodakiem - św Abp. Józefem Bilczewskim
  Urszula Rogólska /Foto Gość

  Podczas wieczornej Eucharystii, sprawowanej w wilamowickim kościele - sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego, przy ołtarzu stanęli wraz z ks. Szymonem Traczem - proboszcz parafii ks. prałat Stanisław Morawa, jego poprzednik - ks. prałat Michał Boguta (który jak żartował ks. Morawa: - Skutecznie pomagał Panu Bogu wyreżyserować wydarzenia związanie z osobą św. Józefa Bilczewskiego), czciciel świętego arcybiskupa ks. infułat Władysław Fidelus, wilamowicki rodak ks. Eugeniusz Nycz - proboszcz w Porąbce, a także duszpasterze sąsiednich parafii: ks. Grzegorz Then ze Starej Wsi, ks. Józef Walusiak z Janowic ks. Cezary Dulka z Bestwiny i ks. Roman Ciupaka - rodak z Dankowic, misjonarz w Tanzanii oraz ks. Dariusz Ludwin, wilamowicki wikariusz.

  Na uroczystości nie zabrakło władz miasta, któremu święty patronuje, sióstr zakonnych, orkiestry, a także delegacji i pocztów sztandarowych dzieci z ochronki założonej przez świętego, uczniów zespołu szkół, górników i strażaków.

    W liturgiczne wspomnienie św. Abpa Józefa Bilczewskiego Wilamowice gościły relikwie bł Jakuba Strzemię
  Urszula Rogólska /Foto Gość

  W homilii ks. dr Szymon Tracz zwrócił uwagę, iż swoim życiem św. Józef Bilczewski pokazał, że prawdziwym zabezpieczeniem życia człowieka nie są dobra materialne, ale Boża Opatrzność (jej symbol znajduje się w herbie Wilamowic). Przypomniał, iż umiłowany przez św. Józefa Bilczewskiego Jan Chryzostom mawiał, że w wieczności obowiązuje tylko jedna moneta. Jest nią miłość. Na nią święty wymieniał dobra tego świata.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół