• facebook
 • rss
 • Na poziomie nieba

  ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 21.09.2017 18:06

  Credo nie tylko uczy wiary, ale mówi też, w co nie należy wierzyć.

  Tajemnicy Wniebowstąpienia Jezusa poświęcona była pierwsza powakacyjna katecheza w Bazylice Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej-Hałcnowie. Poprowadził ją ks. dr hab. Krzysztof Sordyl, duszpasterz i katecheta, pracujący w andrychowskiej parafii św. Macieja.

  W swoim przedłożeniu ks. Sordyl, specjalista w dziedzinie patrologii, przybliżył zebranym historię powstawania symbolu wiary. W czasach starożytnych był on czymś w rodzaju katechizmu w pigułce, pouczającego kandydatów do chrztu o tym, co jest przedmiotem wiary, ale również o tym, w co człowiek ochrzczony wierzyć nie powinien.

  W dalszej części przedłożenia hałcnowski katecheta wyjaśnił słuchaczom wymienioną jako szósty artykuł wyznania wiary prawdę o Jezusie, który wstąpił do nieba i zasiada po prawicy Ojca
  - Tutaj Jezus wstawia się za nami i w nowy sposób objawia swoje bóstwo - przypomniał ks. Sordyl.

  W dyskusji, która rozpoczęła się po jego katechezie zebrani pytali między innymi o kwestię różnicy między wniebowstąpieniem Jezusa, dokonanym Jego własną mocą, a wniebowzięciem takich postaci biblijnych, jak Henoch, Eliasz, Mojżesz czy wreszcie Maryja. Katechezę zakończyła modlitwa apelu maryjnego i błogosławieństwo.

  Katechezy w Bazylice to zainaugurowany rok temu cykl spotkań katechetycznych dla dorosłych, których tematem jest wyznanie wiary.

  Kolejne katechezy głosili biskupi oraz wykładowcy uczelni kościelnych. Katechezy odbywają się w trzecie wtorki miesiąca o 19.00.

  Kolejnym prelegentem hałcnowskich spotkań będzie znany rekolekcjonista i autor publikacji ks. Piotr Pawlukiewicz. 17 października opowie o Chrystusie, który przyjdzie sądzić żywych i umarłych.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół