• facebook
 • rss
 • Jubileusz promotora trzeźwości

  ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 04.07.2017 12:56

  Za 50 lat kapłaństwa dziękował ks. prałat Władysław Zązel w Kamesznicy.

  Uroczystej Mszy św. w pierwszą niedzielę lipca przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski z Łomży, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do Spraw Trzeźwości.

  Powodem jego obecności w sercu Beskidu Śląskiego był kapłański jubileusz ks. Zązla, znanego w Polsce w propagatora idei trzeźwości i abstynencji.

  Kamesznicki proboszcz jest inicjatorem wesel bezalkoholowych oraz promotorem kultury mieszkańców ziem górskich. Stąd liczna obecność góralskich pocztów sztandarowych i kapel z Beskidów i Podhala.

  - W Kamesznicy krzyżują się drogi trzeźwości, folkloru i codziennego życia parafii - zaznaczył we wstępie ks. Zązel. Przypomniał także, że do pracy w Kamesznicy skierował go 41 lat temu kard. Karol Wojtyła.

  Jubilat ze swoimi wiernymi zbudował kościół parafialny, a dzięki ich zaangażowaniu od z górą ćwierćwiecza organizuje również spotkanie anonimowych alkoholików - Kamesznickie Dni Trzeźwości.

  Również w Kamesznicy narodziła się idea spotkań małżonków, którzy biorąc ślub, urządzili wesela bezalkoholowe. Te spotkania, znane jako „Wesele wesel” mają dziś już nie tylko charakter towarzyski, ale przybrały charakteru swoistej instytucji i dziś odbywają się w różnych miejscach.

  Bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył jubileuszowej Eucharystii.   Bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył jubileuszowej Eucharystii. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Gratulując jubilatom, bp Bronakowski zauważył, że kondycja narodu pod względem alkoholizmu a także innych zniewoleń wciąć jest poważna. Częściową winą za ten stan rzeczy obarczył media, które reklamują wyroby alkoholowe i promują kulturę sięgania po nie.

  - Należy zakazać reklamę alkoholu i ograniczyć jego dostępność - apelował bp Bronakowski. - Musimy robić wszystko, by zbudować prawdziwą duchową wolność narodu.

  Górale z różnych stron modlili się w Kamesznicy.   Górale z różnych stron modlili się w Kamesznicy. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Po Mszy św. życzenia na ręce jubilata złożyli zaproszeni goście. Wśród nich byli przedstawiciele młodzieży, służby liturgicznej i rady parafialnej, członkowie Związku Podhalan, górale żywieccy i śląscy, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele szkół, straży pożarnej, grup anonimowych alkoholików, stowarzyszenia wesel bezalkoholowych oraz innych związków i organizacji społecznych.

  Dopisali księża: pracujący w Kamesznicy, a także rodacy: od czasu rozpoczęcia posługi w miejscowej parafii ks. Władysława Zązla, społeczności parafialna dała Kościołowi aż dziesięciu pochodzących stąd kapłanów.
  Po Mszy św. górale złożyli życzenia swojemu kapelanowi.   Po Mszy św. górale złożyli życzenia swojemu kapelanowi. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Przy ołtarzu stanęli również rówieśnicy kamesznickiego proboszcza. W diecezji bielsko-żywieckiej pięćdziesięciolecie kapłaństwa obchodzą w tym roku również księża: Józef Kiedos, Jan Nalepa, Władysław Nowobilski, Eugeniusz Nycz, Władysław Rypień i Andrzej Tylka.

  Wszyscy - poza ks. Nyczem - są lub w tym czasie przechodzą na emeryturę, co wiąże się z osiągnięciem przez nich wieku przewidzianego przepisami prawa kanonicznego.

  Kamesznickie uroczystości były okazją do modlitwy w intencji wszystkich kapłanów-jubilatów.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół