• facebook
 • rss
 • "Musica Sacra" dla św. Jana Pawła II

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 11.06.2017 05:11

  W Skoczowie odbyła się kolejna edycja festiwalu, który upamiętnia co roku tamto spotkanie z papieżem, które miało miejsce w 1995 r., dzień po kanonizacji skoczowianina św. Jana Sarkandra.

  Ekumeniczne Stowarzyszenie Panorama Sztuki Chrześcijańskiej - Musica Sacra zaprosiło do Skoczowa na festiwal upamiętniający papieską pielgrzymkę św. Jana Pawła II do tego miasta w maju 1995 r. Projekt tej inicjatywy zrodził się niedługo po tym historycznym wydarzeniu i podjęty został wspólnie przez parafie: katolicką św. Piotra i Pawła oraz ewangelicką - Świętej Trójcy. Sprawami organizacji corocznych festiwali zajmuje się powołane do tego celu ekumeniczne stowarzyszenie, a koncerty odbywają się w świątyniach obu parafii.

  W tym roku pod artystyczną dyrekcją Grażyny Durlow powstał ciekawy i bogaty program artystyczny, złożony z koncertów muzyki i poezji. Ważnym dopełnieniem była modlitwa tańcem, przygotowana przy współpracy ze stowarzyszeniem "Persette" i ks. Marcinem Pomperem na skoczowskim Rynku w ramach akcji: "Cała Polska tańczy dla św. Jana Pawła II". Uczestnicy tanecznej modlitwy odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia i uczcili relikwie św. Jana Pawła II.   Koncert "Cały Twój" w kościele św. Piotra i Pawła
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

  W kościołach: katolickim św. Piotra i Pawła oraz w ewangelickim: Świętej Trójcy, koncertowali muzycy, m.in. Krakowskie Trio Stroikowe, soliści: Joanna Korpiela-Jatkowska, Hubert Miśka, chór "Hejnał Mazańcowice" czy Bytomska Orkiestra Gorczyckiego, a literatura Ks. Twardowskiego czy Malińskiego zagościła w aktorskich interpretacjach Barbary Bursztynowicz i Macieja Zakościelnego.  

  Jak zawsze w programie znalazł się też koncert trębaczy Czesława  i Tomasza Greniów, którzy na wzgórzu Kaplicówka 22 maja o 10.00 zagrali "Barkę", upamiętniając godzinę rozpoczęcia pamiętnej Mszy Świętej, koncelebrowanej w tym miejscu pod przewodnictwem św. Jana Pawła II. 

  Wspaniałym finałowym akcentem było spotkanie z poezją bp. Pawła Anweilera w wykonaniu autora. "Nakarm moją duszę chlebem łaskawości, napój mego ducha z kielicha miłości" - tak słowami poezji modlił się bp Anweiler, czytając także m.in. swój wiersz dedykowany bp. Tadeuszowi Rakoczemu z okazji jubileuszu 25-lecia sakry biskupiej...   Swoje poezje czytał bp Paweł Anweiler
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

  - Bardzo dziękujemy, że jesteście z nami - mówił Andrzej Bacza, prezes stowarzyszenia "Musica Sacra", zwracając się do artystów i uczestników festiwalowych koncertów, a także do ich współgospodarzy: proboszczów obu parafii i zarazem wiceprezesów stowarzyszenia: ks. kan. Witolda Grzomby i ks. Andrzeja Podżorskiego. - To było takie zawieszenie w czasie, które dzięki wspaniałej sztuce pozwoliło wrócić do tamtych przeżyć - dodawał Andrzej Bacza.   Prezes stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej Musica Sacra Andrzej Bacza.
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

  Obok wspomnień krokiem w przyszłość była przeprowadzona podczas koncertu zbiórka na skoczowskie hospicjum "Otwarte Drzwi", które obecnie wznosi budynek dla swoich podopiecznych.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół