• facebook
 • rss
 • Świętowanie w Wiśle

  Urszula Rogólska

  dodane 01.06.2017 23:52

  60 lat temu, 28 maja 1957 r., biskup katowicki Stanisław Adamski podpisał dekret powołujący parafię Wniebowzięcia NMP w Wiśle Centrum.

  Pięknie odnowiony kościół, stojący tuż przy wiślańskim dworcu autobusowym, zgromadził na jubileuszowym spotkaniu w niedzielę wiernych, którzy tu spotykają się na co dzień, jak i turystów. Dokładnie 60 lat wcześniej, 28 maja 1957 r., biskup katowicki Stanisław Adamski podpisał dekret powołujący parafię Wniebowzięcia NMP w Wiśle Centrum. Pamiątką jubileuszu jest nowy krzyż procesyjny, który wprowadził duszpasterzy z bp. Romanem Pindlem, do wiślańskiego kościoła parafialnego.

  Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup Roman Pindel, a przy ołtarzu stanęli także m.in. obecni duszpasterze parafii: administrator ks. Wiesław Firlej, wikariusz ks. Łukasz Tlałka, poprzedni proboszcz ks. Wiesław Bajer oraz księża związani z wiślańską wspólnotą przez minione lata. Wśród uczestników liturgii nie zabrakło burmistrza miasta Tomasza Bujoka, członków rady miejskiej, a także przedstawicieli Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

    Bp Roman Pindel oraz ks. Wiesław Firlej (z prawej) i ks. Wiesław Bajger
  Urszula Rogólska /Foto Gość

  - Tu się koncentruje życie duchowe parafian, wpatrzonych w obraz Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Wniebowziętej - mówił Henryk Zloch z rady duszpasterskiej, prosząc biskupa o modlitwę za dobro, które stało się udziałem mieszkańców Wisły przez minione 60 lat, za dobrodziejów wspólnoty, siostry zakonne i pracowników parafialnych.

  W imieniu parafian księdza biskupa witał Henryk Zloch, przewodniczący rady duszpasterskiej. Przypomniał krótko historię wspólnoty - duszpasterzy i najważniejsze wydarzenia z historii wspólnoty. Jej duszpasterzami byli: ks. Franciszek Kubalok, ks. Karol Bardoń – budowniczy dzisiejszej świątyni w tym miejscu, ks. Rudolf Wojnar - dzięki któremu powstały salki katechetyczne i dom oazowy, a probostwo przeszło gruntowny remont oraz pracujący tu od 2011 do zeszłego roku ks. Wiesław Bajer, którego staraniem wyremontowano i pomalowano wnętrza kościoła i kaplicy oazowej.

  Wśród najważniejszych wydarzeń Henryk Zloch wymienił nawiedzenie parafii przez peregrynujące obrazy Matki Bożej Jasnogórskiej i Jezusa Miłosiernego.

    Księża związani z wiślańską parafią świętowali jej 60-lecie razem z wiernymi wspólnoty
  Urszula Rogólska /Foto Gość

  W homilii bp Roman Pindel zaznaczył, że świętowany jubileusz jest przede wszystkim jubileuszem wspólnoty wiary - ludzi sobie bliskich, których łączy chrzest, ołtarz Słowa Bożego i ołtarz, na którym sparuje się Eucharystię.

  - Potrzeba było tych 60 lat, tego jubileuszu, żebyśmy się zatrzymali i uświadomili dobro, które tu się dokonało - ile dzieci Bożych stało się dziećmi Kościoła, ile razy przy tym ołtarzu była sprawowana Eucharystia, było głoszone Słowo, ilu ludzi zyskało pojednanie z Bogiem. Dziękujemy dziś za te wszystkie wydarzenia, służące temu, żebyśmy się zbliżyli do zbawienia.

  Na zakończenie ks. Wisław Firlej dziękował Bogu i Matce Najświętszej, a także ludziom za ich codzienne zaangażowanie w życie wspólnoty i turystom, zapraszając do jak najczęstszych odwiedzin wiślańskiego kościoła i adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

    Artyści zespołu "Wisła" podczas jubileuszowej liturgii
  Urszula Rogólska /Foto Gość

  Po Mszy św. parafianie zaprosili obecnych do ogrodu przy probostwie, gdzie serwowali przysmaki z grilla, domowe wypieki, chleb ze smalcem i kiszonymi ogórkami. Podczas świętowania wszystkim towarzyszył Zespół Pieśni i Tańca "Wisła".

  Wiślańska parafia liczy ok. 1200 mieszkańców. Jej wierni włączają się w formację w ramach katechezy dla dorosłych, kręgów biblijnych, róż różańcowych, ministrantów i lektorów a także oazy dzieci, młodzieży i Domowego Kościoła. To właśnie rodziny Domowego Kościoła zaangażowały się w przygotowanie uroczystej liturgii jubileuszowej.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół