• facebook
 • rss
 • Drugi dzień: słońce, wiatr i... woda święcona

  Urszula Rogólska

  dodane 02.05.2017 22:53

  Od Nowej Wsi i Malca przez Witkowice, Nidek, Wieprz, Tomice i Wysoką wędrowali łagiewniccy pielgrzymi na miejsca swojego drugiego noclegu.

  Drugi dzień łagiewnickiego pielgrzymowania jest wielkim wyzwaniem dla sił wielu pątników. Na niełatwej trasie, prowadzącej raz w górę, raz w dół (za to przez tereny przepiękne krajobrazowo!), wsparciem są duszpasterze, wspólna modlitwa, rozmowy z siostrami i braćmi z grupy i to, co najważniejsze - świadomość celu wędrówki...

  Najwcześniej wstali 1 maja pątnicy, którzy nocowali u gospodarzy w Nowej Wsi - grupy św. Maksymiliana i św. Brata Alberta oraz w Malcu - grupa św. Matki Teresy. Obudził ich słoneczny, choć bardzo zimny poranek. O 6 rano uczestniczyli w Mszy św., po której wyruszyli tam, gdzie poprzedniego dnia doszli już pielgrzymi pozostałych grup - do Witkowic i Nidku.

    Na trasie drugiego dnia
  Urszula Rogólska /Foto Gość

  W Nidku grupy z Nowej Wsi miały już za sobą ponad 10 km wędrówki, toteż tutaj przewidziano dla nich postój i śniadanie w gościnnej parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, w której proboszczem jest ks. Józef Sowiński. Wszyscy pielgrzymi spotkali się 4,5 km dalej - na postoju w parafii Wszystkich Świętych w Wieprzu - ostatniej znajdującej się w diecezji bielsko-żywieckiej na trasie pielgrzymowania do Łagiewnik, gdzie mieszkańcy ugościli ich pysznym żurkiem i kwaśnicą (możesz przeczytać o tym TUTAJ).

    Gorące słońce i zimny wiatr smagały uśmiechnięte twarze pielgrzymów
  Urszula Rogólska /Foto Gość

  10 km dalej zatrzymali się w kolejnej niezwykle gościnnej parafii - w Tomicach, gdzie znowu czekały na nich gorący posiłek i miejsce na odpoczynek (o tomickiej gościnie pisaliśmy TUTAJ). Po drodze pielgrzymom przygrzewało słońce, ale i musieli oni mierzyć się z bardzo zimnym wiatrem - zwłaszcza na prowadzącej do Tomic pięknej, ale i nieosłoniętej lasem drodze. Spalone słońcem twarze pielgrzymów oglądali gospodarze w Wysokiej, Marcyporębie, Stanisławiu Górnym i Kleczy Dolnej. Nim jednak tam pątnicy dotarli, odpoczywali i... tańczyli na boisku LKS Amator Babica (przeczytacie o tym TUTAJ).

  W drodze nie zabrakło tego, co najważniejsze - wspólnotowego przeżywania wędrówki, modlitwy (szczególnie Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia), świadectw nawrócenia i powołania, a także szeregu konferencji tematycznych przygotowywanych przez księży. Główny przewodnik pielgrzymki ks. Mikołaj Szczygieł odwiedza poszczególne grupy i zaprasza pielgrzymów do konkretnego uczynku miłosierdzia, opowiadając im o klauzurowym klasztorze sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach. które pilnie potrzebują wsparcia dla nieremontowanego od bardzo wielu lat swojego starego budynku.

    Powitanie w Wysokiej
  Urszula Rogólska /Foto Gość

  W duchowym prowadzeniu pielgrzymów duszpasterzy niezwykle ofiarnie wspierają klerycy i siostry zakonne. Oni także dbają o... dobre humory pielgrzymów, pomagając im tym samym w trudach wędrówki.

  Finał drugiego dzień pielgrzymowania na pewno bardzo dobrze zapamiętają pątnicy, którzy szli obok kościoła w Wysokiej - tutaj ks. proboszcz Adam Stawarz przywitał ich bardzo gorąco, jednocześnie... kropiąc ich bardzo obficie wodą święconą z pokaźnego wiadra!

  2 maja zakończył się koncertem "Pielgrzymo-grania", prowadzonego przez zespoły Fausystem i Dzień Dobry.

  Pielgrzymów na trasie drugiego dnia i podczas powitania w Wysokiej - zobacz w galeriach poniżej.

    Przez sielskie krajobrazy wiedzie trasa drugiego dnia
  Urszula Rogólska /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół