• facebook
 • rss
 • Z palmami przyszli na Groń

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 13.04.2017 09:00

  Zgodnie z wieloletnią tradycja w Niedzielę Palmową wokół kaplicy na Groniu Jana Pawła II zebrały się tłumy pielgrzymów, a wielu - z własnoręcznie wykonanymi palmami.

  - Wprawdzie nie ma jeszcze sezonu turystycznego, ale w Niedzielę Palmową zawsze przybywają tu turyści z różnych stron Polski - mówi Maria Jakubowska-Szczotka, córka Stefana Jakubowskiego, budowniczego górskiej kaplicy na Groniu.

  W tym roku Mszę Świętą koncelebrowali wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie: ks. prof. Maciej Ostrowski i ks. dr Grzegorz Hołub. Wraz z nimi w odczytaniu Męki Pańskiej wziął udział szafarz Najświętszego Sakramentu Marek Rusinek.

  Ks. prof. Ostrowski, diecezjalny duszpasterz turystów i pielgrzymów w archidiecezji krakowskiej, w homilii przypominał, że drogi, prowadzące pielgrzymów na Groń, powinny być też tymi, na których spotykają oni Jezusa Chrystusa.

  - Pan Jezus umiera za mnie i za ciebie. Przechodzi tymi drogami, co ty. Idzie na Groń Jana Pawła II, przez Andrychów, Targoszów, Kraków i inne miasta i miasteczka. Ale czy naprzeciw Niego wychodzą ludzie, by zawołać: "Hosanna Synowi Dawidowemu"? Czy może są to ludzie, którzy serca zamykają, bo muszą zrobić zakupy, porządki, bilans w sklepie, a zapominają, że zapominają o spotkaniu z Chrystusem. Pan Jezus zaprasza nas na Paschę. Czy będziesz wołał: "Hosanna"? - mówił kaznodzieja.

  Na Groń przybyli licznie pielgrzymi z różnych zakątków Polski. Przyszli rodzinami i całymi grupami. Rozkwitły palmy zrobione z gałązek bukszpanu, sosny, żywych kwiatów, wstążek czy kwiatów z bibuły. Po uroczystej Mszy św. odbył się konkurs na najpiękniejszą palmę. Nagrody książkowe i różańce otrzymali wszyscy autorzy żywych palm - łącznie 60 osób.

  Wśród twórców najpiękniejszych palm byli: Hania i Martyna Stuglik z Inwałdu, Joasia Setla z Inwałdu, Laura Zubrzycka z Krakowa, Zofia Gibas z Andrychowa, Kazimierz Smaza z Kęt, Patrycja Sopolska z Katowic, Krzysztof Drabik ze Skawinay, Martyna Mazur z Zawoi, Oliwia i Julia Łata z Bulowic, Nikola Bury z Makowa Podhalańskiego, Małgosia i Julia Dziedzic z Inwałdu, Adam,Jakub Randak z Wadowic, Julia Wątroba z Suchej Beskidzkiej, Maciej Bogacz z Bulowic, Anetka, Martynka, Agnieszka Kręcioch z Choczni, Michał Maciejczyk z Inwałdu, Oliwia Harańczyk z Przybradzu, Joanna Łysoń z Sułkowic, Władysław Pasternak z Tomic, Kamila, Izabela Handzlik z Bulowic, Maria Młocek z Sułkowic-Łęgu oraz Kacper i Tomek Wróbel z Inwałdu.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół