Mija ćwierć wieku od powołania do życia Kościoła lokalnego ze stolicą biskupią w Bielsku-Białej. 25 marca - świętujemy.
W sobotę 25 marca br. odbędą się uroczyste obchody dwudziestopięciolecia diecezji bielsko-żywieckiej. Zainauguruje je o godz. 10.00 Msza św. w bielskiej katedrze św. Mikołaja. Będzie jej przewodniczył bp Roman Pindel. Do wspólnej modlitwy zaproszono wszystkich kapłanów oraz wiernych z całej diecezji. Mszę św. zakończy koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej i Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej.
Natomiast wieczorem dziękczynienie za ćwierć wieku Kościoła diecezjalnego odbędzie się w żywieckiej Konkatedrze Narodzenia NMP. Spotkanie to zostanie połączone z diecezjalnymi obchodami Dnia Świętości Życia. Rozpocznie je już o godz. 17.20 adoracja z modlitwą uwielbienia. O 18.00 wierni zgromadzeni w konkatedrze wezmą udział we Mszy św. Po niej uczestnicy modlitwy przejdą do pobliskiego domu parafialnego na spotkanie poświęcone obronie życia dzieci nienarodzonych. Ponadto w sobotę i w niedzielę (25-26 marca) o godz. 14.00 zaplanowano pokaz materiałów filmowych Pro Life w żywieckim kinie „Janosik”.
O reorganizacji struktur kościelnych mówiło się już pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, kiedy po wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową ówczesne władze rozluźniły nieco politykę wyznaniową, zwłaszcza w dziedzinie budownictwa sakralnego. Powstanie nowych świątyń pozwoliło na rozbudowę sieci parafialnej. To z kolei spowodowało, iż dotychczasowe struktury diecezjalne w wielu regionach okazały się niewystarczające. Tak było również na południu kraju, na styku diecezji krakowskiej i katowickiej.
Żywiecka fara od 25 lat pełni funkcję konkatedry. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Prace nad propozycją reformy administracji Kościoła w Polsce rozpoczęły się oficjalnie 10 października 1990 roku, podczas 243. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Kierował nimi kard. Franciszek Macharski, przy udziale nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka. Przygotowanie projektu zajęło rok. 30 października 1991 roku przekazano go Stolicy Apostolskiej. Pięć miesięcy późnej - 25 marca 1992 roku - w Gnieźnie biskupi polscy oficjalnie otrzymali bullę papieską „Totus Tuus Poloniae populus”, która zawierała decyzję Jana Pawła II o utworzeniu 13 nowych diecezji. Ojciec Święty wyznaczył również pasterzy diecezji oraz ustanowił kościoły katedralne dla nich. Na diecezję bielsko-żywiecką złożyły się wówczas w jednej trzeciej parafie wcześniej należące do diecezji katowickiej oraz w dwóch trzecich do archidiecezji krakowskiej. Księża, którzy w chwili utworzenia diecezji pracowali w parafiach do niej przyłączonych, automatycznie zostali inkardynowani do Kościoła bielsko-żywieckiego. Papież mianował pierwszym biskupem nowej diecezji ks. prałata Tadeusza Rakoczego, który miesiąc później - 26 kwietnia - przyjął z jego rąk sakrę biskupią. Ceremonia odbyła się w Bazylice Świętego Piotra. Obok kościoła katedralnego w Bielsku-Białej bulla papieska nadała tytuł konkatedry kościołowi farnemu w żywcu. Fakt ten, podobnie jak nazwa diecezji, nawiązywał do połączenia w nowej diecezji dwóch tradycji kościelnych: śląskiej (utożsamionej z Bielskiem) i krakowskiej (jej symbolem został Żywiec).
Diecezję bielsko-żywiecką tworzy obecnie 210 parafii, zorganizowanych w 22 dekanaty. Diecezja bielsko-żywiecka leży w południowej części Polski. Zajmuje obszar niespełna 2800 kilometrów kwadratowych. Na jej terenie żyje około 805 tysięcy mieszkańców, w tym 720 tysięcy katolików. Pozostali, to w większości wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz innych denominacji protestanckich.