• facebook
 • rss
 • Pasyjne misterium przed jubileuszem w Puńcowie

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 12.03.2017 08:44

  W prawie 500-letnim kościele św. Jerzego w niedzielę 12 marca o 16.00 rozpocznie się wielkopostne muzyczne "Misterium Pasyjne" z udziałem licznych artystów.

  Kazanie pasyjne wygłosi ks. dr Roland Manowski-Słomka, proboszcz w Stonawie za Olzą, a w części muzycznej wystąpi tercet solistek Polskiego Radia z Krakowa, kontratenor oraz chór kościelny ze Strumian i chór parafialny z Puńcowa. Wykonają "Plankty polskie", średniowieczne pieśni o męce Jezusa Chrystusa oraz "Stabat Mater".

  Jubileusz powstałej w 1518 r. świątyni przypada w przyszłym roku. - Jednak już od jesieni ubiegłego roku ruszyły nasze przygotowania do tego wielkiego jubileuszu, który chcemy przeżywać świadomi wartości dziedzictwa wiary przodków - mówi ks. Dariusz Kowala, proboszcz parafii. W przygotowania włączył się parafialny Komitet Jubileuszowy.

  Inauguracyjnym akcentem stał się koncert muzyki sakralnej, przygotowany przez organistę i dyrygenta Tomasza Piwko. Został on połączony z wykładem historyka Grzegorza Księżyca, który omawiał historię parafii jako wspólnoty. Kolejne zaplanowane wykłady różnych osób poświęcone będą omówieniu historii, architektury i zabytków świątyni, a także historii pobożności żyjących w tej części Śląska Cieszyńskiego ludzi. Wszystko przedstawione zostanie na tle ogólnych wydarzeń historycznych, w tym dramatycznych starań o powrót do Polski. Nie pomogły wypisane na transparentach hasła: "Nie ma Polski bez Puńcowa!" i wytyczona w 1920 r. granica podzieliła wioskę na połowę. Dzisiejsze zaolziańskie miejscowości Końska czy Osówki to dawne części Puńcowa, dlatego jubileuszowy rok przyniesie też spotkania nad granicą.   Nad przygotowaniem Misterium Pasyjnego czuwa muzyk Tomasz Piwko
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

  - Okazją będą koncerty odbywające się zwykle co dwa miesiące. W styczniu śpiewane były kolędy, a najbliższym wydarzeniem duchowego przygotowania będzie muzyczne Misterium Pasyjne, na które zapraszamy w niedzielę 12 marca o 16.00 - mówi T. Piwko.

  To wielkopostne nabożeństwo poprzedzi kolejne muzyczne wydarzenie w Puńcowie - zaplanowany na maj koncert pieśni maryjnych, dedykowany ukochanej przez wiernych Matce Bożej z okazji objawień w Fatimie. Patron kościoła św. Jerzy, cieszący się wielką czcią także w Kościele wschodnim, sprawi, że wśród religijnych spotkań muzycznych nie zabraknie też koncertu muzyki prawosławnej.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół