• facebook
 • rss
 • Samorządowcy o filmach Andrzeja Wajdy

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 12.01.2017 00:10

  W diecezjalnym duszpasterstwie samorządowców i polityków gościł filmoznawca o. dr Michał Legan OP. Jego wykład o twórczości wybitnego reżysera był wprowadzeniem do dyskusji o roli narodowej historii w dziełach Wajdy.

  Tematem wykładu i dyskusji była twórczość wybitnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy i jej znaczenie dla formowania narodowej świadomości. Jak zaznaczył prelegent, odrębnej oceny wymaga zaangażowanie Wajdy w życie polityczne, jego osobiste wybory czy oceny.

  - Niewątpliwie jego filmy bardzo mocno wpłynęły na polską kulturę i ten wpływ jest nie do przecenienia. Dzieła Wajdy, wielokrotnie nagradzane i doceniane na najważniejszych festiwalach sztuki filmowej, są dokumentem polskiego ducha. Podejmowały tematy bardzo polskie, a jednocześnie pokazywały je w sposób uniwersalny, były zrozumiałe dla świata, czego dowodem jest Oskar za całokształt twórczości - mówił o. Legan.   O. dr Michał Legan OP skutecznie zachęcił do refleksji i dyskusji
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

  - Tematyka jego filmów dotykała kwestii najważniejszych w naszej polskiej historii, szukając też odniesienia do wiary - dodawał ks. dr Marek Studenski, duszpasterz samorządowców i polityków.

  W dyskusji uczestnicy spotkania dzielili się spostrzeżeniami na temat wagi tych filmów dla kształtowania postaw patriotycznych. - Rzeczywiście - przyznawał o. Legan - choć trudno szukać w jego filmach czegoś w rodzaju dosłownego dokumentu naszej historii, to niewątpliwie powstał w dziełach Wajdy dokument polskiego ducha, który wpływał na myślenie Polaków o sobie.

  To spotkanie formacyjne poprzedziło zaplanowany na 13 stycznia spotkanie opłatkowe duszpasterstwa samorządowców. Rozpocznie się ono o 17.00 Mszą św. w kościele NSPJ.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół