• facebook
 • rss
 • Królowie i Dziady

  ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 06.01.2017 23:30

  W Żywcu było głośno: trzaskał mróz, skrzypiał śnieg i strzelały baty.

  Zimowa przygoda z Mędrcami ze Wschodu zaczęła się w samo południe w kościele św. Floriana w Żywcu-Zabłociu. Po Mszy św. wyruszył stąd korowód, prowadzony przez tradycyjnych Dziadów, zwanych Jukacami. Kilka dziesiątków mężczyzn i chłopców w maskach z owczego runa i spiczastych czapach z cyfrą bieżącego roku co krok strzelało z uplecionych z lnianych nici biczów.

  Zabłoccy kolędnicy ramię w ramię z żywieckimi mieszczanami   Zabłoccy kolędnicy ramię w ramię z żywieckimi mieszczanami ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Zabłoccy kolędnicy złamali tym razem aż dwie zasady naraz: przeszli przez miasto 6 stycznia - choć zwykli to robić tylko wczesnym rankiem w Nowy Rok - oraz przekroczyli most na Sole, opuszczając Zabłocie i wchodząc do Żywca. A wszystko po to, by oznajmić mieszkańcom miasta przybycie Trzech Króli. Towarzyszyły im grupki dzieci i dorosłych, ubrane w czerwone, zielone i żółte stroje. Królowie oraz ich słudzy trzymali wymienione w Ewangelii dary. Wraz z nimi kroczyli mieszczanie żywieccy oraz górale w tradycyjnych strojach, przedstawiciele władz miasta i proboszczowie żywieckich parafii. W liczącej około dwa kilometry drodze śpiewano kolędy.

  Król i jego świta   Król i jego świta ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość W ten sposób pochód dotarł na rynek. Tutaj odbył się zainscenizowany pokłon Mędrców i wręczenie darów Świętej Rodzinie. Burmistrz Żywca Antoni Szlagor podziękował uczestnikom pierwszego w historii pochodu z Mędrcami. - To znak naszej jedności - powiedział. - Niech służy naszemu miastu i ojczyźnie - dodał.

  Na zakończenie odbyło się jeszcze krótkie kolędowanie z kapelą góralską. Pośpieszne zakończenie imprezy podyktował siarczysty mróz, sięgający minus 15 stopni Celsjusza.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół