• facebook
 • rss
 • 750 koronowanych głów na skoczowski jubileusz

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 07.01.2017 10:31

  Kolorowe orszaki dotarły na rynek z różnych stron miasta. Tu na powitanie padły armatnie wystrzały, podkreślając doniosłość chwili, w której pokłon przed Bożą Dzieciną składali Trzej Królowie.

  Zaczęło się podobnie jak dotychczas, choć silny mróz w popołudniowym czasie już mocno dawał się we znaki: najpierw z trzech punktów miasta wyruszyły barwnie wystrojone orszaki Trzech Królów, kierując się w stronę rynku.

  Tu, na scenie, czekali już zespół muzyczny prowadzący wspólny śpiew i ks. Tomasz Gwoździewicz, który skutecznie zachęcał do radosnego kolędowania.

  Wystrzałowej atmosferze radości dodawały ducha armatnie salwy, które przygotował jak zawsze na królewskie powitanie rusznikarz Czesław Kanafek.

  Najpierw w imieniu zgromadzonych przed nowo narodzonym Jezusem pokłonili się Trzej Królowie, a po krótkich słowach pozdrowienia burmistrza Mirosława Sitki i błogosławieństwie, którego udzielił proboszcz skoczowskiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła ks. kan. Witold Grzomba, wszyscy ruszyli, by także oddać pokłon Dzieciątku.   W Skoczowie mimo mrozu dopisali też najmłodsi
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

  Poprowadzili ich w rytmie poloneza wodzireje Ligia i Marcjan Gepfertowie, którym udało się mimo mrozu w tanecznym korowodzie zgromadzić wszystkich obecnych na rynku, a nawet wykonać sporo niełatwych dla tancerzy w płaszczach i szalach figur. - Nie liczy się tym razem wierność polonezowi, ale nasza prawdziwa chęć, żeby oddać cześć Bogu, który przyszedł do nas i urodził się w betlejemskiej stajence - tłumaczyli uczestnicy orszaku.   Ks. kan. Witold Grzomba pobłogosławił uczestników królewskich orszaków
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

  Zaraz po polonezie można było liczyć na gorący poczęstunek, a także na niezwykłą pamiątkę: jubileuszową fotografię. Jak przypomniał burmistrz Skoczowa, w tym roku mieszkańcy będą świętować 750-lecie miasta. Stąd pomysł, by w mniejszych grupach uczestnicy stawali do wspólnego zdjęcia, a z tych zdjęć powstanie jubileuszowa wystawa "750 koronowanych głów na 750-lecie", którą będzie można oglądać podczas jubileuszowych obchodów.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół