• facebook
 • rss
 • Liturgia jest jak znak

  ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 14.12.2016 16:03

  Trzeba ją dostrzec, zrozumieć i według niej żyć.

  O związkach liturgii, wiary i życia ludzi wierzących mówił bp Piotr Greger podczas ostatniej w tym roku katechezy dla dorosłych w hałcnowskiej bazylice Nawiedzenia NMP. Ponad półgodzinne wystąpienie zakończyła dyskusja, podczas której słuchacze pytali między innymi o miejsce krzyża w przestrzeni liturgicznej, rolę dziewic konsekrowanych we współczesnym kościele oraz postulowali konieczność katechezy wyjaśniającej tajemnice liturgii, zwłaszcza dotyczące Mszy św.

  − Eucharystia jest pamiątką śmierci Jezusa − mówił biskup Greger. − Dlatego kapłan konsekruje osobno Ciało i Krew Pańską. Ale potem, tuż przed Komunią św., łączy je w kielichu, ukazując tajemnicę zmartwychwstania Jezusa. Msza św. jest znakiem, że Chrystus umarł, zmartwychwstał i że razem z nim żyć będziemy na wieki.

  Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej zwrócił uwagę na podobieństwo liturgii i znaków drogowych: − Znaki musimy dostrzegać, rozumieć i ich przestrzegać. Z liturgią jest dokładnie tak samo: uczestniczymy w niej, rozumiemy i według niej budujemy naszą wiarę i układamy nasze życie − podkreślił.

  Na zakończenie spotkania jego uczestnicy mogli nabyć kalendarze prezentujące piękno hałcnowskiej świątyni. Ci, którzy zdobyli się na odwagę, by zabrać głos w dyskusji, otrzymali je za darmo.

  Wcześniej swoje katechezy wygłosili w hałcnowskiej bazylice biskupi Roman Pindel i Grzegorz Ryś oraz ks. prof. Edward. Staniek. − Katechezy w bazylice cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy, dlatego będziemy je kontynuować w przyszłym roku, w każdy trzeci wtorek miesiąca o 19.00 − mówi kustosz sanktuarium ks. Piotr Konieczny. Dodaje, że kolejne wykłady będą poświęcone wykładowi Symbolu Wiary. − Zaczniemy od prawdy o Bogu Jedynym, Stworzycielu nieba i ziemi, a pierwszym w przyszłym roku katechetą będzie krakowski biblista ks. Wojciech Węgrzyniak.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół