• facebook
 • rss
 • Akcja Chrystusowa

  ks. Jacek M. Pędziwiatr

  dodane 05.10.2016 17:42

  Członkowie Akcji Katolickiej spotkali się w Jeleśni, by świętować 20-lecie stowarzyszenia.

  Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył biskup senior Tadeusz Rakoczy, który poświęcił także rzeźbę Chrystusa Frasobliwego. − To znak, że Akcja jest Chrystusowa − powiedział senator Andrzej Kamiński, prezes Zarządu Diecezjalnego Akcji Katolickiej.

  Rzeźbę wykonał Sebastian Kruczała z Bulowic, a do Starej Plebanii w Jeleśni przekazali ją członkowie Akcji Katolickiej z andrychowskiej parafii św. Macieja. Wizerunek przedstawia Pana Jezusa w cierniowej koronie, który siedząc, pogrążył się w myślach. Rzeźbę ustawiono przy wejściu do liczącego 200 lat budynku, który - wyremontowany staraniem Akcji Katolickiej - służy jako ośrodek formacyjny. Frasobliwy znajdzie stałe miejsce w holu Starej Plebani.

  W urodzinach uczestniczyło ponad stu członków Akcji Katolickiej z całej diecezji. Przy ołtarzu wraz z bp. Tadeuszem Rakoczym stanęło do koncelebry 4 księży. Obecny był diecezjalny asystent kościelny stowarzyszenia ks. prof. Tadeusz Borutka. Emerytowany ordynariusz bielsko-żywiecki przypomniał, że powołał do życia struktury Akcji Katolickiej w diecezji, kierując się pragnieniem św. Jana Pawła II, wyrażonym przez niego podczas wizyty ad limina apostolorum biskupów polskich w 1993 roku.

  − Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce działała tak żywo i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła, bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna − powiedział wówczas papież.

  Biskup Tadeusz Rakoczy powołał do życia Akcję Katolicką w diecezji bielsko-żywieckiej w listopadzie 1996 roku. W ciągu 20 lat działalności oddziały towarzyszenia powstały w prawie 70 parafiach, zrzeszając około 1,5 tys. członków.

  − Akcja Katolicka organizuje rekolekcje, dni skupienia, sesje naukowe, konkursy i wystawy. Prowadzi także działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, wydawniczą i turystyczną. Podejmuje i rozwija działania na szczeblu parafialnym, diecezjalnym i krajowym. Zabiera odważnie głos w trudnych sprawach społeczno-politycznych. Zdecydowanie broni wiary i moralności na szczeblu parafialnym. Odważnie stoi na straży świętości małżeństwa i rodziny. Wypowiada się w sprawie godności osoby ludzkiej i jej praw. Szczególnie wiele miejsca członkowie Akcji Katolickiej poświęcają obronie życia ludzkiego. Stowarzyszenie, które daje świadectwo wobec wielu ludzi, stało się prawdziwą szkołą wiary − przypomniał bp Tadeusz Rakoczy.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół