• facebook
 • rss
 • W Czechowicach goście od Francji po Singapur...

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 20.07.2016 08:47

  W parafiach dekanatu rozlokowanych zostało prawie 400 młodych pielgrzymów z Francji. Pojawili się też goście ojców jezuitów: młodzi z Włoch, Mauritiusa, Argentyny, Singapuru, Urugwaju i USA.

  Gości z Francji witano serdecznie. W czechowickim kościele NMP Wspomożenia Wiernych pielgrzymi i ich gospodarze gromadzili się na pierwszej wspólnej modlitwie przy dźwiękach hymnu  ŚDM śpiewanego po francusku.

  W tym języku witał ich również proboszcz parafii ks. kan. Antoni Młoczek, wywołując radosne uśmiechy. Prawdziwym wybuchem radości i powiewającą francuską flagą zakończyły się śpiewane wspólnie z gośćmi popularne francuskie piosenki.

  Ale to było już na pożegnanie pierwszego wspólnego wieczoru...

    Była wspólna modlitwa i dużo uśmiechów...
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  Wcześniej ks. Karol Żółciński poprowadził wspólną adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę, a młodzi modlili się w skupieniu, śpiewali kanony.

  Apel Jasnogórski był dla gości wielkim językowym wyzwaniem, za to z zapałem zaangażowali się w odśpiewany a capella hymn ŚDM...

  Potem był czas na praktyczne komunikaty i sprawy organizacyjne.

  Goście otrzymali pakiety przygotowane przez Diecezjalne Centrum ŚDM oraz szczegółowe programy ich pobytu w Czechowicach-Dziedzicach w języku francuskim.

    Ks. Antoni Młoczek przekazuje pakiety pielgrzyma opiekunom grupy z Francji
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  Z pakietami w rękach - i pod opieką polskich gospodarzy - wychodzili z kościoła, udając się na pierwszy nocleg.

  Przed nimi kolejne dni, podczas których m.in. odwiedzą Kaplicówkę, zobaczą Beskidy i zwiedzą Muzeum Auschwitz-Birkenau.

  Z różnych stron świata przybyli uczestnicy projektu Magis, goście czechowickiej wspólnoty ojców jezuitów i parafii św. Andrzeja Boboli. Są wśród nich młodzi z Włoch, Mauritiusa, Argentyny, Singapuru, Urugwaju i USA.

  - To część liczącej około 1600 osób grupy młodzieży,   Spotkanie młodych pielgrzymów z seniorami w "Złotej Jesieni"
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  która przyjechała do Polski z ponad 50 krajów i wspólnie, pod opieką Towarzystwa Jezusowego, przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży. Najpierw spotkaliśmy się wszyscy w Łodzi, a od niedzieli w różnych grupach rozjechaliśmy się po Polsce, ale niektórzy też do Czech, na Słowację i Litwę. Uczestniczą w prawie stu różnych projektach. W Czechowicach goszczą dwie grupy: jedna skupiona na doświadczeniu duchowości, wyciszeniu, a druga realizuje projekt artystyczno-muzyczny. Obie biorą udział we wspólnych modlitwach, posiłkach, a potem mają odrębne zajęcia. Jest nas łącznie 50 osób - tłumaczy opiekujący się grupą ks. Krzysztof Jeleń, jezuita.

  Ks. Jeleń towarzyszył młodzieży podczas odwiedzin i spotkania z pensjonariuszami czechowickiego domu pomocy dla seniorów "Złota Jesień". Młodzi z uwagą obejrzeli placówkę, a ich uwagę przykuły zwłaszcza piękne prace wykonane przez seniorów podczas terapii zajęciowych.

  Później spotkali się z mieszkańcami placówki, gdzie na powitanie wysłuchali "Ave Maria" w wykonaniu Jerzego Bachowskiego, a sami zrewanżowali się własnym programem muzycznym. Nie tylko dynamicznie zaśpiewali, ale i zatańczyli, a spotkanie zakończyło się małym poczęstunkiem, połączonym z degustacją lokalnych specjałów.

  W sobotę po południu wszyscy pielgrzymi spotkają się w miejskim parku na ewangelizacyjnym koncercie.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół