• facebook
 • rss
 • Urodziny "Lutni" w Cieszynie

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 04.06.2016 08:54

  W sobotę o 16.00 w kościele św. Marii Magdaleny rozpocznie się jubileuszowy koncert, którym zespół chórzystów "Lutni" uczci 85 lat istnienia tego chóru.

  Dla tego katolickiego chóru kościelnego, działającego przy parafii św. Marii Magdaleny, będzie to okazja do podsumowania chóralnej służby Bogu, a także inicjatyw na rzecz ekumenizmu i zachowania kulturowego dziedzictwa.

  Koncert odbędzie się w sobotę 4 czerwca o 16.00 w kościele św. Marii Magdaleny, a pod dyrekcją Marii Gruchel wraz z jubilatami wystąpią kwintet smyczkowy złożony z cieszyńskich muzyków oraz solistka Elżbieta Kapałka. Słowo o muzyce: Jadwiga Matuszewska. Wstęp wolny.

  Śpiewający od 1931 r. zespół miał w swoim gronie wiele wybitnych postaci, począwszy od założyciela Rudolfa Halfara, cieszyńskiego posła i burmistrza, przez grono znakomitych dyrygentów, wśród których byli m.in. prof. Wiktor Kisza, wybitny organista i kompozytor, czy zasłużony dla życia muzycznego w Cieszynie Władysław Rakowski.

    Zespół śpiewaków obecnie występuje pod dyrekcją Marii Gruchel
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  Od 2002 r. zespół śpiewa pod dyrekcją Marii Gruchel, a w gronie prawie 50 śpiewaków, obok tych z kilkudziesięcioletnim stażem, nie brakuje młodych osób. W repertuarze "Lutni" jest obecnie - obok licznych pieśni religijnych - przeszło setka utworów najwybitniejszych kompozytorów. Wiele z nich chór wykonuje w opracowaniu Piotra Gruchela.

  Występowali gościnnie w wielu miastach, a do najważniejszych zaliczają ten w 1993 r., kiedy zaśpiewali dla papieża Jana Pawła II w Rzymie.

  Chór od lat uczestniczy w ekumenicznych nabożeństwach odbywających się w cieszyńskich świątyniach katolickich i ewangelickich. Jest także, pod przewodnictwem dyrygentki M. Gruchel, organizatorem spotkań śpiewaczych chórów parafialnych Śląska Cieszyńskiego "Cantate Domino". W tych koncertach uczestniczą chóry katolickie i ewangelickie z parafii z obu stron Olzy.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół