• facebook
 • rss
 • Muzyka wiary czyli Sacrum in Musica...

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 11.04.2016 07:15

  Już po raz 17. Bielskie Centrum Kultury wraz z Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego zaprosiło melomanów na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu - Sacrum in Musica. To ekumeniczne wydarzenie artystyczne zyskuje coraz więcej sympatyków.

  Piękno i różnorodność dzieł sztuki tworzonych na Bożą chwałę przyciąga do Bielska-Białej co roku szeroką publiczność. Tak było i podczas tego festiwalu, w którym znakomitych wykonawców oklaskiwały tłumy...

  - Na te koncerty czeka się co roku - przyznawali melomani, którzy do ostatniego miejsca wypełnili kościoły i salę koncertową bielskiego Domu Muzyki. Festiwalowa formuła ustalona od lat, obowiązywała i w tym roku. Podobnie jak w poprzednich edycjach, festiwal otworzył koncert symfoniczny, a po nim zabrzmiała muzyka tworzona w kręgu kultury żydowskiej, pieśni cerkiewne i muzyka gospel.

  Nowością był w tym roku piąty koncert, odbywający się z okazji Dnia Świętości Życia, o którym piszemy w odrębnej relacji.

  Nie obyło się bez innych miłych zaskoczeń. Dla wielu melomanów wspaniałą niespodzianką okazał się inauguracyjny koncert.

    Monumentalne wykonanie muzyki księcia Poniatowskiego w kosciele na os. Karpackim zachwyciło melomanów
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  - Tego dnia mieliśmy do czynienia z nieznaną do tej pory - i niezwykle piękną muzyką sakralną - mówili tuż po wysłuchaniu "Mszy F-dur", zapomnianego dzieła  księcia Józefa Michała Poniatowskiego z 1867 roku, którego prawykonanie odbyło się w październiku 2015 r. w Łagiewnikach, a kolejne usłyszą także goście Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

  Wykonanie, które powstało w ramach specjalnego projektu "Poniatowski" Instytutu Rozwoju Kultury Polskiej, było wyjątkowym wydarzeniem muzycznym tegorocznego festiwalu.

  Po światowej prapremierze w Łagiewnikach w październiku 2015 r. mogliśmy dzieło Poniatowskiego i znakomitych wykonawców - pod batutą Sebastiana Perłowskiego, współautora współczesnej wersji koncertowej - podziwiać w Bielsku-Białej.

    Pieśni o Zmartwychwstałym zaśpiewał w ewangelickim kościele Zbawieciela chór Voskriesinnia z Iwano-Frankowska
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  Towarzysząca festiwalowi wystawa w Galerii Środowisk Twórczych "Pytając o Drogę" była, podobnie jak muzyczny program, zróżnicowana pod względem języka artystycznej wypowiedzi.

  - Znalazły się na niej obrazy, rysunki, grafiki, plakaty i fotografie. Łączy je fakt, że dla ich twórców inspiracją była duchowość Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie przez lata odbywały się ogólnopolskie spotkania plenerowe artystów, którzy próbowali szukać odniesienia sztuki do rzeczywistości duchowej - tłumaczył podczas wernisażu Piotr Czadankiewicz, komisarz wystawy.

  - To prezentacja, która skłania do głębokiej zadumy - przyznawał prof. Michał Kliś, jeden z autorów.

    Nie zabrakło entuzjastów muzyki klezmerskiej. Pressburger Klezmer Band zagrał w Domu Muzyki
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  Festiwal stał się też tradycyjnie okazją do ekumenicznych spotkań i refleksji, a koncerty muzyki tworzonej i wykonywanej przez chrześcijan różnych wyznań odbywały się w kościołach katolików i ewangelików.

  W koncercie muzyki żydowskiej wystąpił słowacki zespół Pressburger Klezmer Band, cerkiewne pieśni zabrzmiały w wykonaniu ukraińskiego chóru Voskriesinnia, a koncercie gospel zaśpiewali Voquality Singers z Londynu z Kenem Burtonem.

  Swoim patronatem całe przedsięwzięcie objęli biskupi diecezji katolickiej i ewangelickiej: Roman Pindel i Adrian Korczago.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół