• facebook
 • rss
 • Watykan ustanowił wspomnienie bł. o. Tomaszka

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 05.03.2016 09:46

  Decyzję o ustanowieniu daty 7 czerwca jako wspomnienia pierwszych polskich misjonarzy-męczenników: bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego podjęła na wniosek krakowskiej prowincji franciszkanów Kongregacja ds. Kultu Bożego i Sakramentów.

  Bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski będą wspominani w liturgii Kościoła w Polsce 7 czerwca. O takie postanowienie krakowska prowincja zwracała się, ponieważ ustalona zgodnie z tradycją na dzień ich śmierci - zginęli 9 sierpnia 1991 roku - data wspomnienia zbiegała się w Kościele ze świętowanym już wspomnieniem św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein.

  - Obserwacji, że nie jest to sprzyjający termin, dostarczają nam również obchody wspomnienia św. Maksymiliana, przypadającego 14 sierpnia, kiedy uroczystości mogą się odbywać jedynie przed południem, bo później w liturgii już zaczynają się obchody święta Matki Bożej Wniebowziętej. Dlatego od razu, przewidując wyznaczenie wspomnienia 9 sierpnia, występowaliśmy o zmianę tego terminu - wyjaśnia o. Jarosław Zachariasz OFMConv, przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, do której należeli męczennicy z Pariacoto.

  - Proponowana przez nas data 7 czerwca to dzień ważny w życiu obu zakonników. Bł. Michał Tomaszek tego dnia przyjmował we Wrocławiu święcenia diakonatu, a bł. Zbigniew Strzałkowski - święcenia kapłańskie - dodaje o. Zachariasz.

  Tego dnia nie ma w kalendarzu liturgicznym żadnego wspomnienia. Jest to też dobry czas, by postaciami błogosławionych zainteresować młodzież, która właśnie kończy rok szkolnej nauki. - To dobry moment, by zaproponować chwilę skupienia nad tym, kim byli błogosławieni, których będziemy tego dnia wspominać we franciszkańskich parafiach. To będzie ważny element naszego duchowego przygotowania w perspektywie kanonizacji męczenników - podkreśla o. Jarosław Zachariasz.

  - Ranga celebracji to memoria ad libitum (wspomnienie dowolne). W miejscu ich śmierci i pochówku (Pariacoto w Peru) będzie obchodzone jako memoria (wspomnienie obowiązkowe). Jedynie w kościołach pod ich wezwaniem (za wyraźną zgodą tejże samej Kongregacji) celebracja może mieć rangę festum (święta) - poinformował o. Angelo Paleri, postulator generalny franciszkanów.

  Bł. Michał Tomaszek z Łękawicy i bł. Zbigniew Strzałkowski z Zawady pod Tarnowem pracowali jako misjonarze w Peru, w Pariacoto. Zginęli 9 sierpnia 1991 r. zastrzeleni przez komunistycznych terrorystów z oddziałów Sendero Luminoso, oskarżeni o szerzenie wiary i osłabianie rewolucyjnego zapału miejscowej ludności.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół