• facebook
 • rss
 • Misjonarz miłosierdzia rusza na Podbeskidzie

  Urszula Rogólska

  dodane 05.03.2016 00:47

  - Po ludzku się boję, czy dam radę, ale ufam, że Duch Święty poprowadzi. Duch Święty i dobroć ludzi - powiedział ks. Przemysław Sawa, papieski misjonarz miłosierdzia, który 4 marca odebrał z rąk bpa Romana Pindla dekret kierujący go do posługi w diecezji.

  Ks. Przemysław Sawa, dyrektor Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody, jest jednym z nieco ponad tysiąca misjonarzy miłosierdzia, mianowanych do tej posługi przez papieża Franciszka na całym świecie. O jego nominacji pisaliśmy TUTAJ.

  "Z radością i nadzieją przyjąłem wiadomość, że papież Franciszek wysyła księdza jako Misjonarza Miłosierdzia" - napisał bp Pindel w dekrecie wręczonym ks. Sawie 4 marca, dodając: "Proszę Boga Miłosiernego, aby dzięki Księdza posłudze słowo przebaczenia dotarło do wszystkich, a wezwania do doświadczenia Bożego Miłosierdzia nikogo nie pozostawiło obojętnym".

  Duch Święty i dobroć ludzi

  W dniu wręczenia dekretu bp Roman Pindel mówił: - Ks. Przemysław jest wyzwaniem i wołaniem o to, żeby się wszyscy zaangażowali w głoszenie Bożego Miłosierdzia. Wiadomo, że on sam nie jest w stanie zrobić tego wszystkiego, co może się dokonać z Bożych zamiarów w naszej diecezji, ale myślę, że on także wzbudzi u wielu kapłanów nową gorliwość w głoszeniu, jak bardzo dobry, łaskawy i miłosierny jest Bóg.

    Bp Roman Pindel i ks. Przemysław Sawa - misjonarz miłosierdzia - podczas wręczenia dekretu
  Urszula Rogólska /Foto Gość
  Bp Pindel wyraził także nadzieję, że "misja powierzona ks. Przemysławowi przez papieża stanie się także udziałem innych księży - tam, gdzie są: w szkole, parafii, przede wszystkim w konfesjonale czy w trudnej rozmowie duszpasterskiej.

  Z kolei ks. Przemysław Sawa mówił: - Stojąc tu, obok księdza biskupa, proszę przede wszystkim o modlitwę i błogosławieństwo, bo po radości przychodzi teraz czas pewnej trwogi. Oczekiwania, które też sobie sam stawiam, ale także oczekiwania księdza biskupa, księży i przede wszystkim tu na ziemi - papieża, są bardzo duże. Plany, które wciąż jeszcze kreślę na cały Rok Jubileuszowy, są obszerne. Prowadzę wstępne rozmowy z księżmi. Po ludzku się boję, czy dam radę, ale ufam, że Duch Święty poprowadzi. Duch Święty i dobroć ludzi.

  Szuka zagubionych

  W liście odczytanym w bielsko-żywieckich parafiach w niedzielę 28 lutego o zadaniach ks. Sawy biskup Pindel napisał m.in.:

  "Nasz Misjonarz Miłosierdzia będzie zabiegał o to, aby dotrzeć do tych, którzy nie poznali, jak miłosierny jest Pan - do tych, którzy utracili nadzieję czy z różnych powodów od lat nie przystąpili do spowiedzi.

  Będzie docierał do więźniów i osób uzależnionych, do chorych i tych, którzy skomplikowali sobie życie. Będzie zachęcał do szukania dróg pojednania z Bogiem i bliskimi. Będzie poszukiwał sposobów, jak wesprzeć rodziny cierpiące z powodu uzależnienia któregoś z członków, jak można wyjść z zaklętego kręgu nienawiści, jak wybaczyć lub naprawić krzywdę. Nie może przejść obojętnie wobec ran noszonych przez dzieci opuszczone przez któregoś z rodziców

    Dekret biskupa Romana Pindla wręczony ks. Przemysławowi Sawie
  Urszula Rogólska /Foto Gość
  Będzie pytał o to, co jeszcze można zrobić, by zagubiony człowiek, nieraz zrozpaczony albo pełen gniewu wobec Boga i ludzi, zaczął szukać dróg pojednania, przebaczenia, pokoju i miłosierdzia".

  Zapraszam do współpracy

  Pierwsze posługi ks. Sawy po otrzymaniu papieskiego błogosławieństwa miały miejsce poza krajem. W Fatimie prowadził kapłańskie i zakonne rekolekcje dla księży chrystusowców prowincji angielskiej, a następnie w Manchester w Anglii kurs "Rafael" (o uzdrowieniu wewnętrznym). W naszej diecezji w najbliższym czasie będzie prowadził rekolekcje ewangelizacyjne i przygotowujące do peregrynacji Znaków Miłosierdzia w Zabrzegu, rekolekcje o Miłosierdziu Bożym w Bielsku-Białej-Komorowicach oraz w Bierach.

  Wkrótce do każdej parafii dotrą materiały związane z posługą misjonarza. - Zapraszam i zachęcam do współpracy wszystkich duszpasterzy i wspólnoty. Szczególnie do przygotowywania spotkań ewangelizacyjnych i innych przedsięwzięć, które pozwolą nam dotrzeć z posługą miłosierdzia do wszystkich - podkreśla ks. Przemysław Sawa.

  Od przyszłego tygodnia ks. Sawa będzie pełnił stały dyżur w konfesjonale w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej (przy dworcu) - w czwartki od 16.30 do 18.00 (chyba że inne posługi ją uniemożliwią, wówczas, wcześniej, zostanie to podane do wiadomości).

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół