• facebook
 • rss
 • Uczcili Bożą Dziecinę w Zabrzegu

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 10.01.2016 14:46

  Za mędrcami zgodnie młodzi i starsi zabrzeżanie poszli już po raz szósty. Podobnie jak mieszkańcy gminy Porąbka, mogą się pochwalić już sporą tradycją w zaangażowania w tę formę oddania hołdu narodzonemu w Betlejem Panu Jezusowi.

  Nad organizacją przedsięwzięcia od początku czuwali wspólnie: Stowarzyszenie "Przyjazny Zabrzeg" oraz Zespół Szkół im. ks. Józefa Londzina w Zabrzegu. Tym wspólnym kolędowaniem manifestowana jest dobra i radosna prawda o narodzeniu Dzieciątka Jezus także we współczesnym świecie.

  Początkowo radosny przemarsz przy akompaniamencie śpiewanych i granych kolęd łączył się z elementami dawnego kolędowania przebierańców po domach, ale szybko przekształcił się tę formę, którą dziś spotykamy najczęściej. Dp orszaku dołączają także mieszkańcy innych miejscowości z terenu gminy Czechowice-Dziedzice.

  W tym roku orszak wraz z Trzema Królami - w rolę tę wcielił się m.in. ks. Dawid Majdak, wikariusz zabrzeskiej parafii - wyruszył spod Domu Strażaka w Zabrzegu. Następnie przeszedł ulicami miejscowości najpierw pod kościół i pomnik ks. Józefa Londzina, gdzie najmłodsi zaprezentowali przedstawienie jasełkowe.

    Za królami podążyło wielu młodych zabrzeżan
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  Później wszyscy przeszli na stadion, gdzie Królowie pokłonili się Świętej Rodzinie, a później zaczęło się wspólne kolędowanie i poczęstunek.

  - Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. Cieszymy się z tak licznego udziału w tym świętowaniu Objawienia Pańskiego - podkreślał ks. kan. Jacek Kobiałka, proboszcz parafii w Zabrzegu, wraz z burmistrzem gminy Czechowice-Dziedzice Marianem Błachutem dziękując za to publiczne świadectwo przywiązania do Jezusa Chrystusa.

  Jak potwierdzali swoimi okrzykami uczestnicy orszaku, w tym roku, kiedy przeżywamy Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, szczególnie często przywoływane były tu słowa św. Faustyny Kowalskiej, z wyznaniem zapisanym na wizerunku Panan Jezusa Miłosiernego: "Jezu, ufam Tobie" na czele...

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół