• facebook
 • rss
 • Ocalone powstańcze sztandary w Starej Wsi

  Alina Świeży-Sobel

  dodane 15.11.2015 11:20

  Przed doroczną modlitwą w intencji ojczyzny pod powstańczym krzyżem w pobliżu kościoła oprócz tradycyjnego apelu poległych odbyła się uroczystość przekazania parafii dwóch sztandarów z powstań śląskich. Cenne pamiątki sprzed wieku trafią do zbiorów parafialnego muzeum.

  Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i jej obrońców to już w parafii w Starej Wsi tradycja. W tym roku koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Chrzan, który wygłosił też homilię. Tradycją są już także patriotyczne wieczory poezji i pieśni, przygotowane przez uczniów i nauczycieli starowiejskiej szkoły.

  W poprzednich latach uroczystości zaczynały się pod krzyżem, ufundowanym jako wotum wdzięczności przez rodaków, którzy szczęśliwie cało wrócili z walk w powstaniu styczniowym w 1863 r. W 150. rocznicę tego wydarzenia krzyż został opatrzony specjalną pamiątkową tablicą.

  Tegoroczna modlitwa wdzięczności za narodową niepodległość miała wyjątkowy przebieg: pod powstańczym krzyżem odbyło się przekazanie dwóch zabytkowych sztandarów, należących przed wiekiem do powstańców śląskich.

    Ks. kan. Grzegorz Then jest inicjatorem powstania muzeum w parafii w Starej Wsi
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
  Inicjatorem ich zakupienia i zachowania w zbiorach parafialnego muzeum był ks. kan. Grzegorz Then, a projekt pomogli zrealizować sympatycy troski o narodowa pamięć.

  - Są to cenne pamiątki z powstań śląskich, a akt ich przekazania przeczyta pan Wojciech Wajda, który wraz z małżonką Krystyną sfinansował zakup tych sztandarów - mówił ks. kan. Then do zgromadzonych wokół krzyża parafian i licznych gości: parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, strażaków.

  Sztandary dołączą do bogatej kolekcji narodowych pamiątek zgromadzonych już dzięki staraniom ks. kan. Thena w muzeum parafialnym.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  przewiń w dół